آیا شهرها قربانی بیماری كووید-19 می شوند؟

آیا شهرها قربانی بیماری كووید-19 می شوند؟

تاکسی مدرن: خراسان رضوی در زمان شیوع بیماری همه گیر، خیلی از افراد از شهرهای بزرگ به مناطق دورتر با هزینه زندگی کمتر یا محیط های جذاب، نقل مکان کردند و بعید است خیلی از افراد باردیگر به شهرهای بزرگ بازگردند، اما ممکنست که این مکان ها را دیگران اشغال کنند و شهرها با موجی از زندگی جدید مواجه شوند.


به نقل از سایکولوژی نیوز، باتوجه به شیوع بیماری کووید، خیلی از مشاغل احیانا دیگر بازگشایی نخواهند شد، اما با مشاغل جدید و با الگویی جدید که اقتصاددانان آنرا «تخریب خلاق» یا طوفان شومپیتری می نامند، جایگزین خواهند شد.
این روزها بسیار شنیده ایم که در شهرهای بزرگ باتوجه به تعطیلی خیلی از شغل ها و بیکاری، افراد برای کار به مکان هایی با آب وهوای بهتر و ارزان تر رفته اند، با این وجود، شهرهای بزرگ جذابیتی دارند که می تواند به غلبه بر بلایا کمک نماید. دورکاری در همه گیری، نشان داد که این مدل کارکردن بسیار کارآمد است. نتایج مطالعات نشان می دهد که افراد می توانند دورکاری را با راندمان بالاتر انجام دهند و در کاهش ترافیک روزانه نیز موثر باشند.
البته کارکنان خط مقدم مقابله با این بیماری همچنان باید فعالیت کنند و البته خیلی از افراد شاغل همچون مادران، ترجیح دادند که کارشان را رها و از کودک خردسال خود نگهداری کنند. شهرهای بزرگ در جهان مانند نیویورک و لس آنجلس بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتند؛ این شهرها نه فقط با کاهش ساکنان مواجه گشتند، بلکه با مشکلاتی در موارد پذیرایی و رستورانی نیز روبرو شدند که تاثیر مهمی بر کیفیت زندگی شهری داشته است. بااینکه درست است که خیلی از مشاغل بصورت موقت یا دائم تعطیل شده اند، اما نظردهی درباره این مساله هنوز زود است، برای اینکه این نخستین همه گیری و مشکلات اقتصادی نیست که برای شهرها به وجود آمده است.
با عنایت به این که خیلی از افراد دورکاری می کنند و از شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند و در مکان های ارزان تر خانه خریده اند، ممکنست هیچ گاه به مکان اولیه برنگردند. با این وجود، کارفرمایان آنان، احیانا آنان را در دفاتر مرکزی شهری حفظ خواهند کرد، اما خانه هایی که آنان ترک کرده اند با افراد دیگری جایگزین خواهد شد که زندگی تازه ای را در شهرها به وجود می آورد. شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچکتر جذابیت بیشتری دارند و دلیلهای بسیاری وجود دارد که می توانند ارائه دهنده فرصت اقتصادی و مکان هیجان انگیز جهت زندگی باشند. خیلی از شهرهای بزرگ از افراد سایر شهرها و مناطق نیز استقبال می کنند.
یکی از مواردی که موجب جذابیت شهرها می شود، خلاقیت ساکنان آنست. ریچارد فلوریدا، محقق این بررسی اظهار نمود: افراد خلاق، قلب و روح اقتصاد مدرن مبتنی بر اطلاعات هستند، برای اینکه شرکت های بزرگ بوسیله سرمایه های فکری آنان کسب درآمد خواهند کرد. شهرهای شکوفا محل زندگی شرکت های مختلف خلاقی است که رشد اقتصادی را تقویت و ساکنان جدید را جذب می کنند اما شبکه ازراه دور هیچ جایگزینی برای اتصال دنیای واقعی بین خلاقان نخواهد بود.
در این همه گیری، شهرهایی مانند نیویورک به علت دورکاری و تعطیلی تعدادی از مشاغل همچون تئاتر و رستوران، خیلی از سازندگان سرمایه های فکری را از دست داده است، اما چه اتفاقی، پس از همه گیری می افتد؟ خیلی از کارکنان که در این همه گیری به شهرهای دیگری رفته اند، بعید است که باتوجه به هزینه جابجایی باردیگر بازگردند. بااین حال، شهرها قویتر از این موارد هستند، برای اینکه توانسته اند پس از مواردی مانند رکود بزرگ (بحران مالی ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸) نیز قویتر از گذشته عمل کنند.
نکته اصلی این است که با از میان رفتن افراد برجسته چه در تجارت و چه هنرهای خلاق، فرصت هایی برای سرمایه گذاری جدید و استعدادهای جدید ایجاد خواهد شد. خیلی از شهرها همیشه برای دو گروه از افراد (به دنبال فرصت اقتصادی و با استعدادهای غیرمعمول برای پیشرفت) جذاب خواهد بود. حتی اگر افراد متفاوت باشند، این مساله با افراد جوان تر، خلاق تر و متنوع تر تقویت خواهد شد.
منبع:

1400/03/11
10:42:51
0.0 / 5
331
تگهای خبر: ترافیك , شركت , كیفیت , مدرن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن