در اردیبهشت ماه؛

تورم نقطه به نقطه ۴۷ درصد شد

تورم نقطه به نقطه ۴۷ درصد شد

به گزارش تاکسی مدرن مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده را برای اردیبهشت سال ۱۴۰۰ اعلام نمود.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده را برای اردیبهشت سال ۱۴۰۰ اعلام نمود.
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به عدد ۴۶.۹ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۴۶.۹ درصد بیشتر از اردیبهشت ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۲، ۶ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ۲، ۰ واحد درصدی به ۶۱.۱ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ۲.۷ واحد درصدی به ۴۰.۳ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۴۶.۱ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۱.۰ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۰ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۰.۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۰ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۰.۸- درصد و ۱.۶ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۰.۷ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۹ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۰.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۳ واحد درصد کاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن است. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۱.۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۱ واحد درصد افزایش نشان داده است.
هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۰.۵ درصد و ۴۳.۲ درصد است که برای خانوارهای شهری ۱.۹ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۲.۶ واحد درصد افزایش داشته است. (آب معدنی، ماءالشعیر و نوشابه)، گروه «قند، شکر و شیرینی» (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) و گروه «دخانیات» می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش» (انواع کفش)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) گروه «بهداشت و درمان» (خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
همچنین در این ماه گروه «میوه و خشکبار» (موز و سیب)، گروه «سبزیجات» (خیار، لوبیا سبز و بادمجان)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (تخم مرغ) و گروه «ارتباطات» (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۴۰.۱ درصد برای دهک پنجم تا ۴۷.۵ درصد برای دهک دهم است.

1400/03/03
10:20:22
0.0 / 5
424
تگهای خبر: خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن