مقام مسئول:

انتخابات سرمایه گذاری های استانی، بزرگترین خصوصی سازی تاریخ است

انتخابات سرمایه گذاری های استانی، بزرگترین خصوصی سازی تاریخ است

تاکسی مدرن: مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، پیرامون تکلیف پرداخت سود سهام عدالت، وام اعطایی بر از محل وثیقه قراردادن این سهام و انتخابات هیئت مدیره شرکت های استانی، توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، میثم فدایی بامداد امروز با حضور در برنامه سلام تهران شبکه پنج سیما اظهار داشت: شرکت های بورسی، مجمع سالانه ای دارند و تقسیم سود سهام طبق برنامه ای در این مجمع انجام می شود. سازمان بورس و اوراق بهادار بعنوان حافظ منافع سهام داران خود، همیشه به دنبال این بوده که تقسیم سود شرکتها در اسرع وقت صورت پذیرد اما برخی از شرکت های پالایشی و بانکی، هنوز سود سهام را به صندوق بورس واریز نکرده اند.

ایشان سپس اضافه کرد: سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری بعنوان یک واسط هستند که سود را از این شرکتها گرفته و پرداخت می کنند. با پیگیری های حقوقی و اجرائی زیادی که صورت گرفت؛ شب عید فطر قسمتی از سود سهام، دریافت و تقسیم شد؛ بخش دوم هم به زودی واریز می شود.

فدایی اشاره کرد: از ۴۹ میلیون سهام دار سهام عدالت، تقریباً ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند؛ به این شکل که سهام خودرا به به کد بورسی شان منتقل کردند و بصورت انتخاب شده می توانند آنرا بفروشند. افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند سهام دار یکی از ۳۱ شرکت استانی هستند. در هر صورت همه سهام دارند اما بحث سجام به سرمایه گذاری غیر مستقیم برمی گردد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس افزود: در تهران و البرز، دو میلیون و هفتصد هزار نفر سهام عدالت دارند و در حاضر تفکیک این دو استان در حال انجام می باشد. استان خراسان رضوی هم با اختلاف ناچیزی حدوداً دارای همین تعداد سهام دار است. تفکیک تعداد سهام داران، مثل تفکیک جمعیتی کشور نیست و استان های محروم تر سهام داران بیشتری نسبت به سایر استانها دارند.

فدایی درباب انتخابات هیئت مدیره های ۳۱ شرکت استانی اظهار داشت: شرکت های بورسی، طبق قانون تجارت تا ۴ ماه پس از سال مالی خود فرصت دارند که مجمع عمومی عادیشان را برگزار کنند. شرکت های سرمایه گذاری استانی هم باید مجامع خودرا در سال قبل برگزار می کردند. بر طبق قانون، شرکت هایی که در فرصت معین، موفق به برگزاری مجمع عادی نشدند؛ کارشان به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده می کشد.

ایشان سپس اظهار داشت: این مجمع در دو نوبت قابل برگزاری است. در نوبت اول، مجمع با ۵۰ درصد بعلاوه یک حق رأی رسمیت پیدا می کند. اگر در این نوبت مجمع به حد نصاب رسید؛ تصمیم گیری درباب صورت مالی، هیئت مدیره و سایر موارد صورت می گیرد و اگر به حد نصاب نرسید در مجمع عادی بطور فوق العاده در نوبت دوم با هر تعداد سهام داری، این مجمع رسمیت پیدا می کند. هم اکنون مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده در ۱۸ استان برگزار شده اما در ۱۰ استان برگزار نشده است. استان سمنان هنوز تبدیل به نهاد مالی نشده و باید این پروسه را طی نماید تا مجمع در آن اجرا شود. تهران و البرز هم بعد از تفکیک، مجامع شان شکل می گیرد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی بورس اظهار داشت: در هر استان ۵ تا ۳۰ نفر هیئت مدیره اصلی و دو عضو علی البدل خواهیم داشت که بیش از ۲۰۰ نفر خواهند شد. ۳۰ میلیون نفر در این انتخابات مجمع شرکت های سرمایه گذاری بورسی استانی شرکت می کنند. مجامع شرکت های بورسی مثل شرکت های فولاد مبارکه، خلیج فارس، بانک ها و … سهام داران عمده ای دارند که پیش از برگزاری مجمع تقریباً تکلیف اعضای هیئت مدیره را می توانند مشخص کنند. این اتفاق بزرگ ترین و جدی ترین خصوصی سازی تاریخ کشور است. رأی تک تک سهام داران مهم و انتخابات پر چالشی خواهد بود.

وی اشاره کرد: یکی از اصلی ترین مراحل وام دهی روی سهام عدالت، وثیقه گذاری آنست که زیرساخت های فنی اش توسط شرکت سپرده گذاری آماده شده است. متناسب با سیاست های اعتباری هر بانکی مبلغ وام ممکنست متفاوت باشد. سهام پایه سهام عدالت، سهام های بنیادی و بهادار هستند به این دلیل بانک ها رغبت زیادی به وام دهی بر روی این سهام دارند. میزان وام، بستگی به مبلغ سهام دارد و هر بانکی می تواند برای پرداخت وام اقدام نماید.

فدایی در آخر اضافه کرد: درباب سهام عدالت، گام بعدی طبق بخشنامه آزادسازی این سهام؛ فروش ۳۰ درصد از سهام پرتفوی این شرکتها و سرمایه گذاری این منابع در استان مد نظر هست. بطور مثال در تهران ارزش سهام عدالت ۴۰ هزار میلیارد تومان و حدود ده درصد سهام کل استانها است. اگر ۳۰ درصد آن به فروش برسد می تواند صرف پروژه های استانی شود که موتور محرکه این پروژه های اقتصادی خواهد شد.


منبع:

1400/02/27
18:31:31
0.0 / 5
539
تگهای خبر: سازمان , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن