معاون گمرك خبر داد؛

اعلام جرم قاچاق برای ۳۶۰ خودروی گذر موقت

اعلام جرم قاچاق برای ۳۶۰ خودروی گذر موقت

معاون فنی گمرک ایران از اعلام جرم قاچاق برای 360 خودروی گذر موقت آگاهی داد.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به این که حساسیت و اهمیت موضوع گذرموقت خودرو های سواری به دفعات در قالب بخشنامه های مختلف به دفاتر ستادی، حوزه های نظارت و کلیه گمرکات اجرائی کشور ابلاغ و تاکید گردیده است، توضیح داد: طبق ماده ۱۴۲ بخشنامه اجرائی قانون امور گمرکی و تبصره ۲ آن، مسافران غیرمقیم ایران که با وسایل نقلیه شخصی خود وارد کشور می شوند، هرگاه جواز عبور (کارنه دوپاساژ، تریپتیک یا دیپتیک) از کانون های جهانگردی کشورهای ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی، در دست داشته و به گمرک ورودی عرضه کنند، می توانند تا سه ماه باتوجه به مدت اعتبار جواز بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تادیه وجه ضمانت به گمرک، از وسیله نقلیه خود در کشور استفاده کنند.
معاون فنی گمرک ایران اضافه کرد: این امکان وجود دارد که خودرو های گذر موقت در طول این مدت چندین بار از راه های مجاز وارد و بیرون بروند.
وی با اعلان اینکه گمرک ایران می تواند به درخواست متقاضی، درصورت داشتن عذر موجه، مدت استفاده از وسیله نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا اختتام مدت اعتبار جواز تمدید کند، اظهار داشت: ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می توانند از مقررات این ماده استفاده کنند که پیش از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی در خارج اقامت داشته باشند.
برندها و تعداد خودروهایی که قاچاق شد
این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به بخشنامه ابلاغی به کلیه حوزه های نظارت و گمرکات اجرائی کشور در سوم اردیبهشت امسال با موضوع اعلام گزارش خودرو های ورود موقت و آمار دریافتی از ۴۱ گمرک اجرائی اظهار داشت: بر طبق این گزارش، از سال ۱۳۹۷ تا حالا برای بیش از ۳۵۰ دستگاه خودروی سواری گذرموقت به سبب عدم تحویل خودروی سواری به گمرک اجرائی، گزارش وقوع جرم «قاچاق» تنظیم و به مراجع ذی صلاح همچون سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.
وی افزود: از خودروهایی که دارای پرونده قضائی به سبب جرم قاچاق در محاکم رسیدگی کننده هستند، می توان به حدود ۱۶۰ دستگاه انواع بنز، ۴۰ دستگاه بی ام دبلیو، ۴۰ دستگاه لکسوس، ۲۵ لندکروز، ۲۰ دستگاه انواع تویوتا، ۱۰ دستگاه رنجرور، هشت دستگاه آئودی و پنج دستگاه نیسان اشاره نمود.
بیشترین پرونده قاچاق خودرو در کدام گمرکات است؟
ارونقی تصریح کرد: گمرک آستارا و بیله سوار هر کدام با ۹۷ فقره پرونده، دوغارون ۶۴ و سوداگر با ۲۷ فقره بیشترین پرونده قاچاق را برای خودرو های گذر موقت از سال ۱۳۹۷ تا اردیبهشت سال جاری داشته اند.
۳۳۰ دستگاه در حال تردد در کشور
معاون فنی گمرک ایران گفت: هم اکنون بیش از ۳۳۰ دستگاه خودروی سواری، بصورت ورود موقت (با پلاک گذرموقت) در کشور و بطور قانونی در حال تردد هستند.
۳۶۰ دستگاه تحویل گمرک شد
وی همین طور با اشاره به خودرو های ورود موقتی که تحویل گمرک شده است، تصریح کرد: ۳۶۰ دستگاه خودروی سواری به سبب به انتها رسیدن مهلت مجاز تردد در کشور و عدم امکان خروج باتوجه به بسته بودن تعدادی از مرزهای زمینی به سبب شرایط کرونا، تحویل مراجع تحویل گیرنده در گمرکات شده و برای آنها قبض انبار صادر گردیده است.
این مقام مسئول در گمرک ایران اضافه کرد: هر گونه خرید و فروش خودرو های دارای پلاک گذر موقت ممنوع بوده و در صورت احراز، مشمول مقررات قاچاق خواهد شد.

1400/02/26
19:25:17
0.0 / 5
551
تگهای خبر: تردد , سازمان , فروش , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن