تشكیل بانك اطلاعاتی از ایده های جوانان در حوزه مدیریت شهری

تشكیل بانك اطلاعاتی از ایده های جوانان در حوزه مدیریت شهری

به گزارش تاکسی مدرن معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از تشکیل بانک اطلاعاتی از ایده های جوانان در حوزه مدیریت شهری اطلاع داد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، حجت الله غلامعلی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره های ایده پردازی برای دستیابی به ایده های جدید برای حل مشکلات در موضوعات مختلف معمول است، اظهار داشت: در کشور ما هم برگزاری چنین جشنواره هایی سابقه داشته است. در حوزه مدیریت شهری این اتفاق عموما به صورت محلی انجام شده بود و برخی از شهرداری ها در مبحث ایده پردازی در حوزه مدیریت شهری مبادرت به برگزاری جشنواره های محلی کرده بودند اما به صورت ملی سابقه نداشتیم که جوانان بتوانند برای شهر و محله خود در یک مقیاس ملی، ایده هایشان را در جشنواره مطرح کنند و ایده هایشان در مقیاس محله پشتیبانی و اجرایی شود.
وی با اشاره به اینکه ایده پردازی سه رکن اساسی دارد، اضافه کرد: اول شناخت موقعیت و موضوعات، دوم شناخت نیازها و سوم چاره یابی برای مباحثی که مطرح گردیده است. در گام اول برای ایده پردازی مسئله یابی می نماییم، در گام دوم نیازسنجی می نماییم و در مرحله سوم بر اساس نیازسنجی، چاره مناسب را مطرح می نماییم. این سه رکن در ایده پردازی در موضوعات مدیریت شهری و عرضه خدمات شهری مورد توجه مسئولان شهری است. به جهت اینکه نظام عرضه پیشنهادات و نظام بررسی مسائل شهری، نظام کارآمدی باشد، نخستین گام این بوده که در چارچوب جشنواره، حساسیت را در اقشار مختلف ایجاد نماییم که ایده هایشان را مطرح کنند و بدانند نظراتشان و ایده هایشان شنیده می شود.
وی افزود: ما هم تلاش کردیم این نیازسنجی و مسئله یابی را در شهرها داشته باشیم و از سویی در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری تاکید شده که مشکلات و مسائل کشور عموما با ظرفیت جوان قابل حل است و ما هم یک نگاه جدی به این مورد داشتیم که این ظرفیت را به میدان آورده و بخصوص در حوزه مدیریت شهری و مدیریت محلی به نحو مطلوب استفاده نماییم. برگزاری این جشنواره هم نخستین گام است به جهت اینکه این ظرفیت شکل بگیرد و درحوزه مدیریت شهری استفاده گردد.
معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با اشاره به اینکه شکل گیری جشنواره به دور از فضای نسل جوان نیست، اضافه کرد: عمده تیم برگزارکننده جشنواره از جوانان تحصیل کرده و صاحب تجربه در حوزه مدیریت شهری هستند و هر کدام توانمندی هایی داشتند که به این جمع اضافه شدند. ما یک شورای سیاست گذاری در محدوده سنی بین ۳۰ تا ۴۰ ساله داریم که عموما توانمندی و تحصیلات مرتبط و سابقه کار میدانی در حوزه مدیریت شهری را دارند و این موارد را بعنوان یک امتیاز اساسی در انتخاب همکاران در برگزاری این رویداد لحاظ کردیم.
وی با اشاره به اینکه یک داوری چندلایه و سطح بندی شده برای این رویداد پیشبینی شده، اظهار نمود: در مرحله اول کسانی که ایده هایشان را ثبت می کنند، مبحث کلان و عنوان ایده شان را در سامانه جشنواره ثبت خواهند کرد و پس از داوری اولیه، ایده هایی که قابل تامل تر و قابل پذیرش تر هستند، پردازش شده و برای مراحل بعدی به صورت تفصیلی رسیدگی می شود. در مرحله دوم داوری شاخص ها را برای شناخت ایده های برتر حوزه های مختلف لحاظ می نماییم. پس از اینکه ایده ها در این سطوح بررسی شده و با مشاوره هایی که به ایده پردازان داده می شود، تقویت و قابل بررسی گردید و ارزش افزده لازم را پیدا کرد، به داوری نهایی می رسیم و در هر حوزه ایده های برتر را شناسایی و تقدیر نماییم.
معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با اشاره به اینکه تا کنون ۱۸ مبحث در سامانه جشنواره بعنوان سرفصل ایده های مورد نظر درج شده است و در نهایت ۵۴ ایده برتر خواهیم داشت، اظهار داشت: بر اساس این مورد بندی، تیم هایی را تشکیل می دهیم و از ظرفیت نخبگان جوان در کنار پیشکسوتان و همینطور افراد صاحب علم و آکادمیک که در حوزه تجربی مدیریت شهری سابقه قابل قبولی دارند، برای داوری های مرحله بعد استفاده می نماییم.
غلامعلی افزود: اینکه داوری به صورت ملی صورت گیرد و یا مرحله استانی هم برای داوری ها داشته باشیم، در شورای سیاست گذاری در حال بررسی است. به تناسب آثاری که به دبیرخانه جشنواره ارسال شود، به لحاظ کمی و کیفی تصمیم می گیریم که اگر آثار حجم بالایی داشته و نیازمند این باشد که در مرحله اول یک پالایش در سطح استان صورت گیرد و بعد آنرا در سطوح بعدی بررسی خواهیم کرد. یک سری از ایده ها برای حل مشکلات شهری که افراد ساکن هستند، خواهد بود و ایده های کلی و در سطوح ملی در چارچوب دیگری بررسی خواهد.
وی تصریح کرد: در شورای سیاست گذاری تدابیری داشتیم که ایده ها به نام عرضه دهندگان ثبت و در کتاب جشنواره منتشر می شود تا یک مالکیت معنوی برایشان بوجود آمده و قابلیت کپی برداری و نقض مالکیت معنوی وجود نداشته باشد. همینطور ما یک ظرفیت برای انتقال ایده ها به مبداشان ایجاد کردیم، یعنی ایده ها بعد از بررسی در جشنواره، برای شهرداری ها و مناطق ایده پردازان، از راه سازمان شهرداری ها و دهیاری ها ارسال شده و برای اجرایی شدن ایده ها هم پیگیری هایی به عمل خواهد آمد که افراد بتوانند نتیجه تحقق این ایده ها را هم در مبدا مشاهده کنند و این ایده ها منشا اثر باشد.
معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها ضمن اشاره به بخش ثبت نظرات و پیشنهادات در کنار بخش رقابتی جشنواره، بیان نمود: ما فضایی در چارچوب راهبرد مشارکت پیشبینی کردیم تا جوانانی که از سایت جشنواره دیدن می کنند و امکان دارد ایده خاصی هم نداشته باشند، اما انتقاد یا شکایت قابل رسیدگی نسبت به شهرداری های محل سکونت خود دارند، نظرات و پیشنهادات خویش را ارائه نمایند. این نظرات به مبدا ارسال و از راه سازمان شهرداری ها و دهیاری ها اجرایی شدن و رسیدگی به آنها، پیگیری می شود. ما به جهت اینکه رسیدگی به مباحثی که در حوزه مدیریت شهری جریان دارد، این شکایات و انتقادات را بررسی می نماییم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه یک بخش دیگر تحت عنوان شهرداران جوان پیشبینی شده، اضافه کرد: افرادی که علاقه مند هستند در جمع ایده پردازان حوزه مدیریت شهری، حضور داشته باشند، در تشکلی به نام شهرداران جوان ثبت نام می کنند و با آنها ارتباطی هم در حوزه استانی و هم ملی خواهیم داشت و تلاش می نماییم از ظرفیت آنها به نحو مقتضی استفاده نماییم. تمام دستگاه هایی که درگیر برگزاری جشنواره هستند همچون وزارت ورزش و جوانان، سازمان شهرداری ها و بقیه مجموعه ها که در شورای سیاست گذاری و پشتیبانی از جشنواره حضور دارند، از ظرفیت افرادی که در سامانه شهرداران جوان ثبت نام می کنند استفاده می نمایند.
طبق گزارش روابط عمومی جشنواره ملی ایده ها و طرح های جوانان برای شهری بهتر، غلامعلی درباره جوایز شرکت کنندگان در جشنواره توضیح داد: علاوه بر لوح تقدیر و تندیس، جوایز نقدی شامل پنج میلیون تومان به نفر اول، سه میلیون تومان به نفر دوم و یک میلیون تومان به نفر سوم هر بخش بعنوان صاحبان ایده های برتر تقدیم می شوند. البته جوایز فراتر از مبالغ نقدی است. در کنار جوایز نقدی، ظرفیت های دیگری در حوزه پشتیبانی از اجرای ایده با سپردن اجرای ایده به خود ایده پردازان خواهیم داشت و زمانی که تصمیم گیری برای این موارد به نتیجه برسد، اعلام خواهد شد.1400/02/09
20:46:15
0.0 / 5
191
تگهای خبر: تندیس , ثبت نام , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن