سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زادیی ها-۳

دولت برای پشتیبانی از تولید، بر عهد خود دربخشنامه ها پایدار بماند

دولت برای پشتیبانی از تولید، بر عهد خود دربخشنامه ها پایدار بماند

به گزارش تاکسی مدرن نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن، کافی است بر عهدی که فعالان اقتصادی در چارچوب مقررات و قراردادها می بندد، پایدار بماند.


حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام تولید، پشتیبانی و مانع زدایی از جانب مقام معظم رهبری اظهار داشت: دانش فاینانس در واقع ریاضیات مالی بسیار ساده ای است که با روش های پیچیده ارزیابی و محاسبه و قیمتگذاری ریسک تلفیق شده است؛ ضمن اینکه از منظر کارآفرین و مدیر و فعال اقتصادی هم، سرمایه گذاری و کارآفرینی و به صورت کلی فعالیت اقتصادی، چیزی جز ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش نیست.

وی اضافه کرد: بر این اساس، اگر مقرر است از تولید و رشد اقتصادی هم حمایت و از مسیر آن مانع زدایی نماییم باز هم چاره را باید در نحوه ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش جستجو کرد؛ این در شرایطی است که پاداش تولید، حاصل ارزشگذاری بازار بر روی نهاده ها و ستانده های تولید است و دولت بهترین کاری که در مورد پاداش تولید می تواند انجام دهد، این است که هیچ کاری انجام ندهد تا بازار وظیفه ذاتی خویش را در ارزشگذاری و توزیع پاداش میان تولید کنندگان به درستی و با کارایی بالا انجام دهد.

به گفته سلاح ورزی، میدان حمایت و مانع زدایی از تولید در عرصه اقدامات حاکمیتی اما، حوزه مدیریت ریسک است. در مورد مدیریت ریسک هم البته باید به این نکته توجه داشت که پوشش ریسک های غیر مرتبط به دولت از جانب دولت واجد هزینه هایی است که دولت برای تأمین آنها ناچار از مداخله در نظم طبیعی بازار و ایجاد اختلال در نظام توزیع پاداش اقتصاد است که در نهایت منجر به اختلال و مانع تراشی در روند تولید می شود.

وی عنوان کرد: بهترین اقدام دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن، مدیریت ریسک هایی است که بواسطه فعالیتهای دولت به اقتصاد و بخصوص بخش خصوصی تحمیل می شود؛ این در شرایطی است که دو سرفصل کلیدی در ریسک های ناشی از فعالیتهای دولت برای اقتصاد، تغییر ناگهانی مقررات و نقض عهدهای دولت در قراردادها، بخصوص قراردادهای سنگین سرمایه گذاری است که مهم ترین مصداق آن در اقتصاد امروز ایران واگذاری های اموال دولتی به بخش خصوصی به حساب می آید.

سلاح ورزی اظهار داشت: خوب است دولتمردان و این نکته را در نظر داشته باشند که مقررات و قراردادها در روز نخست برای پیشبینی پذیر کردن فضای کسب و کار و به عنوان ابزاری برای مدیریت و کاهش ریسک ساخته شده اند؛ اما تغییرات ناگهانی و تصمیمات خلق الساعه در عرصه مقررات گذاری و نقض عهد در قراردادهای دولتی، بخصوص واگذاری ها، با هر بهانه و به هر مصلحتی که انجام می شوند در واقع نقض غرض اولیه مقرراتگذاری و انعقاد قرارداد و باعث بالا رفتن خطر و کاهش کیفیت فضای کسب و کار هستند.

وی اضافه کرد: دولتمردان باید این نکته را همواره به خاطر داشته باشند که برای فعالان اقتصادی پاداش تولید همواره در مقابل ریسک و مخاطرات آن سنجیده می شود و در این موازنه اساسی ترین امکان اصیل و اصولی دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن کاهش ریسک و ایجاد امنیت اقتصادی برای بازیگران این صحنه است. به قول سلاح ورزی، هر اندازه هم که یک پروژه یا فعالیت اقتصادی دارای توجیه اقتصادی (یا همان پاداش) باشد؛ بدون پوشش مناسب ریسک های ناشی از آن هیچگاه مورد اقبال فعالان اقتصادی قرار نخواهد نگرفت و در میدان مدیریت ریسک نیز، ثبات مقررات و ضمانت اجرایی قراردادها، سنگ بنایی است که در فقدان آن بخش بزرگی از سایر ابزارهای مدیریت ریسک ارزش و کارایی خویش را به کلی از دست می دهند. وی عنوان کرد: بنابراین دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن کافی است بر عهدی که فعالان اقتصادی در چارچوب مقررات و قراردادها می بندد پایدار بماند. ماجرا به همین سادگی است لطفاً به دنبال راهکارهای پرخرج و بی نتیجه و نمایشی نباشید که جز تلف کردن عمر ملت و تباه کردن منابع نظام اقتصادی فایده ای نخواهد داشت.


منبع:

1400/01/01
13:06:31
0.0 / 5
581
تگهای خبر: تولید , كیفیت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن