در معاملات امروز بازار بدهی؛

بانك ها ۱۶۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی خریدند

بانك ها ۱۶۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی خریدند

تاکسی مدرن: بانکها امروز در سی و ششمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی 1600 میلیارد تومان اوراق بدهی خریداری کردند.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۹ درباب برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری سی و ششمین مرحله از این حراج، ۴ بانک و مؤسسه اعتباری سفارش های خودرا به ارزش ۱۶ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت کردند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست ها با فروش ۵.۱ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۶۰» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد و ۱۰.۹ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۰» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵۵ درصد موافقت نمود.
معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه شنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت گردید.
همچنین طی هفته گذشته، ۱۳ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۱» و «اراد ۷۲» بوسیله پذیره نویسی به فروش رسید. بدین سبب در مجموع، ۲۹.۱ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.
حراج بعدی اوراق بدهی دولتی؛ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹
کارگزاری بانک مرکزی در امتداد عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی و هفتم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه را در روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ اجرا می کند.
اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود ۶ ماهه (پرداخت کوپن ۲ بار در سال) و به شرح جدول زیر است:بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲ روز یک شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ تنها بوسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.
صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خودرا تا ساعت ۱۲ روز یک شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ بوسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.
معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ صورت خواهد گرفت.
کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خودرا در هر نماد بطور جداگانه ارسال نمایند.
شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است.
همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مد نظر قرار دهند.
وزارت اقتصاد ملزم به پذیرش همه پیشنهادها نیست
ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.
بانک مرکزی سفارش های دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده بوسیله مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.
همچنین برمبنای جزو ۴ بند «ک» تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بدین سبب در قالب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در پروسه برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.
همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.


منبع:

1399/11/15
17:57:26
0.0 / 5
651
تگهای خبر: شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن