گزارش تاكسی مدرن؛

بازارسوریه از دست می رود؟

بازارسوریه از دست می رود؟

با وجود تلاش مقامات سوریه برای اعطای امتیازات اقتصادی به ایران برای توسعه و بازسازی این کشور اما ترکیه سهم بیشتری نسبت به ایران در بازار سوریه دارد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، با شروع دوره بازسازی و توسعه نیازهای بازار سوریه، مقامات این کشور تلاش کردند تا با اعطای امتیازهای اقتصادی به متحدان دوران جنگ خود همچون ایران، بتوانند علاوه بر گسترش روابط استراتژیک از سیاسی- نظامی به اقتصادی، نیازهای مصرفی خویش را هم بدون اثرپذیری از تحریم های غرب تأمین نمایند. با این وجود اما هنوز کشورهایی مانند ترکیه سهم بسیار بیشتری نسبت به ایران در بازار سوریه دارند. ایران نخستین کشوری بود که به صورت عملی و میدانی با آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ به کمک دولت و ملت سوریه رفت. همینطور ایران کوشش کرد تا با استفاده از ظرفیت دیپلماسی خود، برخی قدرت های جهانی مانند روسیه را هم در معادلات جنگ سوریه وارد کند؛ ورودی که توانست کفه ترازوی جنگ را به نفع دولت و ملت سوریه سنگین تر نماید. صادرات ایران به سوریه در سالهای پیش از بحران سوریه در بهترین حالت در سال ۸۹ توانست به اندکی بیشتر از نیم میلیارد دلار برسد اما در سالهای پس از بحران که اتفاقاً سوریه نیاز بیشتری به واردات داشته است به شدت کاهش یافته و حتی در مواردی به کم تر از ۱۰۰ میلیون دلار رسیده استصمد محمدی، کارشناس دیپلماسی اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: با تغییر روند و سنگین شدن کفه ترازو به نفع سوریه در میدان جنگ از سال ۲۰۱۵، دولت این کشور کوشش کرد تا هم زمان با آزادشدن مناطق از دست تکفیری ها که ویرانی های زیادی هم به جا گذاشته بودند، بازسازی را هم آغاز نماید. در همین راستا، سوری ها تلاش کردند تا با انعقاد قراردادهایی با کشورهای فعال در میدان جنگ، سطح روابط اقتصادی با این کشورها را هم به میزان روابط سیاسی و امنیتی گسترش دهد. از طرفی، اعمال تحریم ضد اقتصاد سوریه توسط اروپا و آمریکا به خصوص تحریم های اخیر آمریکا تحت عنوان قانون سزار، بازار سوریه به یک بازار تقریباً بی رقیب برای ایران که خود هم از تحریم های غرب رنج می برد، تبدیل نموده است. با این همه اما ایران تا کنون نتوانسته از فرصت کم نظیر به دست آمده بهره برداری نماید و نه تنها روابط اقتصادی ایران با این کشور مهم جبهه مقاومت افزایش نیافته بلکه نسبت به دوران پیش از بحران، کاهش هم یافته است. بررسی ها نشان داده است که بیشترین میزان صادرات ایران به سوریه در سالهای پیش از بحران در بهترین حالت در سال ۸۹ توانست به اندکی بیشتر از نیم میلیارد دلار برسد. این رقم در دوران پس از بحران با وجود کاهش واردات سوریه از سایر کشورها به علت تحریم، کاهش محسوسی یافت. نمودار زیر میزان تجارت ایران و سوریه از سال ۸۸ تا سه ماهه اول ۹۹ را نشان داده است.


نمودار (۱): مبادلات تجاری ج. ا. ایران و سوریه از سال ۱۳۸۸ لغایت سه ماهه اول ۹۹
محمدی به استناد نمودار فوق می گوید: میزان تجارت ایران با سوریه در سالهای پس از بحران که اتفاقاً سوریه نیاز بیشتری به واردات داشته است به شدت کاهش یافته و حتی در مواردی به کم تر از ۱۰۰ میلیون دلار هم رسیده است. صمد محمدی، کارشناس دیپلماسی اقتصادی: حضور ضعیف ایران در بازار سوریه در حالی است که حتی ترکیه و امارات که از آغاز بحران تابحال با دولت و ملت سوریه وارد جنگ شده اند، صادرات بسیار گسترده تری به بازارهای این کشور دارنداز سوی دیگر، بر مبنای آخرین اخبار اعلام شده از جانب بخش عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در۷ ماهه نخست سالجاری صادرات ایران به سوریه تنها ۷۳ میلیون دلار و واردات از سوریه هم ۱۰ میلیون دلار بوده است. به قول مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در سال مذکور مهم ترین کالاهای صادراتی ایران به سوریه شامل قطعات خودرو، دارو، میله های آهنی و فولاد، لوله و پروفیل، قطعات توربین های گازی، شیرخشک اطفال، پسته، شیرآلات بهداشتی، کربنات دی سدیم و مخمرها بوده و مهم ترین اقلام وارداتی ایران از سوریه هم شامل فسفات، روغن زیتون، نباتات، مغز میوه و پارچه بوده است. محمدی می گوید: حضور ضعیف ایران در بازار سوریه در حالی است که حتی بعضی از کشورهایی که از آغاز بحران تابحال با دولت و ملت سوریه وارد جنگ شده اند، صادرات بسیار گسترده تری به بازارهای این کشور دارند. بعنوان نمونه کشور ترکیه که علاوه بر پشتیبانی از تروریست های جبهه النصره که حالا هم در ادلب سوریه مستقر هستند، بخشی از خاک این کشور را هم در اشغال دارد در سال ۲۰۱۹ از واردات ۶ میلیار دلاری سوریه، سهمی بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار را به خود اختصاص است. علاوه بر ترکیه، امارات هم که با آغاز بحران با حمایت های مالی و لجستیکی از تروریست ها و تعطیلی سفارت خود در جبهه تقابل با سوریه قرار گرفت، صادرات بالایی به سوریه دارد. همینطور درسال جاری هم تنها صادرات یک ماه ترکیه بیشتر از صادرات ۷ ماهه ایران بوده است. در حالیکه صادرات ۷ ماهه ایران به سوریه، تنها ۷۳ میلیون دلار بوده است، صادرات ترکیه تنها در سپتامبر سالجاری بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار عنوان شده است. جدول زیر ۵ کشور اول در حوزه صادرات به سوریه در سال ۲۰۱۸ را نشان داده است.

جدول (۲): کشورهای مهم صادرکننده به سوریه در سال ۲۰۱۸تعلل ایران در ورود به بازار سوریه، علاوه بر اینکه سبب از دست رفتن بازار این کشور شده، باعث از بین رفتن فرصت بزرگ وارد شدن ایران به بازار کشوهای عضو اتحادیه عرب و کشورهای اروپایی حاشیه مدیترانه هم خواهد شد. محمدی اعتقاد دارد نگاه ایران به سوریه نباید صرفا بعنوان یک بازار هدف صادراتی باشد، بلکه همانند روسیه که در حال تبدیل سوریه به پایگاه صادرات خود به منطقه غرب آسیا است، ایران هم می تواند از سوریه برای صادارت به کشورهای عضو اتحادیه عرب استفاده نماید.منبع:

1399/09/23
14:22:03
5.0 / 5
1062
تگهای خبر: سازمان , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن