برخلاف انتظار؛

روند پروانه های خروجی در گمرك طی آبان ماه تغییری نداشته است

روند پروانه های خروجی در گمرك طی آبان ماه تغییری نداشته است

به گزارش تاكسی مدرن كارشناس ارشد ارزی بانك مركزی با عرضه توضیحاتی در مورد كد رهگیری كالاهای وارداتی، چگونگی تأمین ارز توسط بانك مركزی را شرح داد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، حسین تاجیک کارشناس ارشد ارزی بانک مرکزی در برنامه «چاپ اول» شبکه خبر، با عرضه توضیحاتی در مورد کد رهگیری کالاهای وارداتی، چگونگی تأمین ارز توسط بانک مرکزی را شرح داد و اظهار داشت: هر فردی که عملیات ارزی انجام می دهد و مبادرت به واردات کالا می کند در صورتیکه شفاف و قانونی عمل کرده باشد، ظرف ۲۴ ساعت می تواند کد رهگیری را دریافت کند. وی ادامه داد: سالهاست کد رهگیری در فرایندهای ارزی وجود دارد و حداقل از آغاز سال ۹۷ این مهم برقرار بوده است. این مورد که کد رهگیری باعث رسوب کالا شده است ادعای صحیحی نیست، چونکه اگر این گونه بود، در دو سال گذشته باید منجر به رسوب کالا می شد. ضمن اینکه در سال ۹۹ و تا انتهای آبان ماه، بانک مرکزی و بانکهای عامل ۲۳.۲ میلیارد دلار کد رهگیری صادر کردند. تاجیک اظهار داشت: صدور کد رهگیری به این معناست که فرآیند بانکی به پایان رسیده است و مجوز ترخیص از سوی بانک مرکزی صادر گردیده است.

وی اضافه کرد: مدیریت واردات در شرایط تحریم امری بسیار جدی و مهم تلقی می شود. در چنین شرایطی به میزان درآمدهای ارزی، ثبت سفارش انجام می شود و بخشی از کالاهای غیر ضرور امکان دارد به علت اینکه اولویت کشور نیست، وارد نشود. بنابراین واردکنندگان کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات، در اولویت هستند و می توانند راحتتر نسبت به ورود کالا و خدمات خود اقدام نمایند.

به گفته این کارشناس، در مورد کالاهای اساسی که گفته می شود در گمرک رسوب کرده است، این توضیح ضروریست که بر مبنای مصوبات امسال مقرر شده بود، ۸ میلیارد دلار واردات صورت گیرد که از این میزان تابحال حدود ۷ میلیارد دلار تأمین ارز از جانب بانک مرکزی انجام شده است و در مورد تأمین ارز برای کالای اساسی مطابق مصوبه دولت عمل کرده ایم و مشکلی از این باب وجود ندارد. وی افزود: بر مبنای مصوبه ای که ۱۲ آبان ماه سالجاری اعلام شد، هر واردکننده ای که به هر طریقی مبادرت به تأمین ارز کرده است، می تواند کالای خویش را ترخیص کند و عملاً در چنین فرایندی کد رهگیری کنار گذاشته شد. ازاین رو بعد از مصوبه یاد شده انتظار می رفت، ترخیص کالا از اواسط آبان ماه با روند افزایشی همراه شود. تاجیک اضافه کرد: همانطور که در نمودار «ارزش دلاری کالاها در پروانه های خروجی گمرک در ماه مختلف سال ۱۳۹۹» مشاهده می شود، انتظار می رفت که پروانه های خروجی در گمرک از اواسط آبان ماه افزایش یابد اما همچنان این روند تغییری نکرده است.
وی افزود: در نمودار تعداد پته های عبوری از گمرک، مجدداً مشاهده می شود که علیرغم حذف کد رهگیری از نیمه آبان، همچنان اتفاق خاصی در خروج کالا از گمرک رخ نداده است. بنابراین با عنایت به این شواهد نمی توان مشکل عدم ترخیص کالا را در کد رهگیری و مباحث در رابطه با آن جست وجو کرد.

تاجیک اظهار داشت: ذکر این نکته ضروریست که پروانه خروجی به این مهم اشاره دارد که تشریفات گمرکی برای کالا تمام شده است اما کالا هنوز خارج نشده است. پته های عبوری از گمرک هم به خروج کالا از گمرک اشاره دارد. با این وجود دو احتمال در مورد عدم ترخیص کالا وجود دارد: یا اینکه کالایی به معنای رسوبی نبوده وکالای در جریان بوده و روند معمول را طی کرده است یا اینکه مشکل از سمت کدرهگیری نیست و مشکل از سمت صادرکننده یا واردکننده و یا سایر سازمان هاست.


1399/09/12
23:05:00
5.0 / 5
901
تگهای خبر: خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن