بانك مركزی اعلام كرد؛

فروش 140 میلیارد تومان اوراق بدهی در هفته جاری

فروش 140 میلیارد تومان اوراق بدهی در هفته جاری

به گزارش تاكسی مدرن بانك مركزی اعلام نمود: در هفته جاری 140 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از بانک مرکزی، این بانک ضمن اعلام نتیجه بیست وچهارمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی مورخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، به اطلاع رساند، حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ ۴ آذرماه سال جاری انجام خواهد شد. نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹) پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۲۰ آبانماه ۱۳۹۹ درباب برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری بیست و پنجمین مرحله از این حراج، چهار بانک سفارش های خودرا به ارزش ۴.۴ هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۹۹۸.۴ میلیارد ریال اوراق «اراد ۵۳» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۳ درصد و ۳۷۸.۲ میلیارد ریال اوراق «اراد ۵۴» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۴ درصد (در مجموع به ارزش ۱.۴ هزار میلیارد ریال) موافقت نمود. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت گردید. بعلاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در پروسه خارج از حراج و بوسیله بورس در حدود ۷۴۵ میلیون ریال اوراق «اراد ۵۳» را خریداری کردند. در مجموع، ۱.۴ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد. برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۴ آذرماه ۱۳۹۹) کارگزاری بانک مرکزی در امتداد عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله بیست و ششم حراج اوراق بدهی دولتی بمنظور فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه را در روز سه شنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۹ اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.
بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۹ تنها بوسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خودرا تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۹ بوسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۹ صورت خواهد گرفت. کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خودرا در هر نماد بطور جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همین طور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند. ذکر این نکته لازم است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش های برنده بوسیله مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود. همین طور برمبنای جز (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بدین سبب در قالب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در پروسه برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.


منبع:

1399/08/28
21:27:58
5.0 / 5
931
تگهای خبر: شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن