رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد

امكان درآمدزایی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی از سهام بورسی دولت

امكان درآمدزایی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی از سهام بورسی دولت

به گزارش تاكسی مدرن رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: این امكان وجود دارد كه از سهام واحدهای مربوط به دولت، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد شود.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، محمدباقر نوبخت در برنامه نگاه یک، با اشاره به اینکه درآمدهای نفتی مورد انتظار دولت در سال ۹۹ چندان محقق نشده است؛ تصریح کرد: تا آخر عمر که قرار نیست تحریم باشیم؛ این یک فشاری است که باید تحمل کنیم؛ ازاین رو در بودجه ۹۹ پیشبینی شده بود که از محل واگذاری سهام شرکت های دولتی ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شود که تا الان بیشتر از ۱۷ هزار میلیارد آن محقق شده و منجر به تقویت بورس شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: نگرانی ایجاد بدهی برای دولت بعد هم درست نیست؛ به این معنا که اولاً این دولت و آن دولت ندارد؛ الان وضعیت خاص تحریم است و باید به اولویت ها توجه کنیم؛ ضمن اینکه هر سالی که برای تکمیل طرح های عمرانی عقب بیفتیم؛ هزینه های آن بیشتر می شود؛ بنابراین با تکمیل آنها دارایی آیندگان؛ ارزش افزوده بسیاری می یابد.
وی اظهار داشت: این امکان را داریم که از سهام واحدهای مربوط به دولت، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد نماییم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد بحث اصلاح ساختار بودجه خاطرنشان کرد: بودجه ریزی بر اساس عملکرد را در دستور کار داریم که بر این اساس، بودجه ۳ ماه اول دستگاه ها بعنوان تنخواه پرداخت می شود و بودجه را بر اساس عملکرد هر دستگاه محاسبه می نماییم که بر این اساس، در همه دستگاه ها این اقدام را انجام دادیم.
وی بیان نمود: سازمان برنامه و بودجه در زمان مقرر، اصلاح ساختار بودجه را در ۴ محور و ۱۰ بسته در چارچوب ۲ جلد کتاب آماده کرد که جزئیات دقیق در آن ذکر شده و تغییرات لازم در فرایند نهادسازی بودجه هم انجام شده است؛ ضمن اینکه مقام معظم رهبری تاکید داشتند این در شورایعالی هماهنگی اقتصادی عرضه شود که ما عرضه دادیم.
نوبخت اظهار داشت: در این شورا ما در مورد بحث های اصلاح ساختار توضیح دادیم و نخستین بحث هم مساله مالیات ها بود که باید هر سه قوه در این خصوص اجماع می کردند که نشد.
وی افزود: در مجلس جدید همه این مورد را مطالبه کردند و ما برنامه اصلاح ساختار بودجه را تقدم مجلس کردیم؛ ضمن اینکه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این خصوص جلساتی برگزار کرده و سازمان برنامه و بودجه هم همکاری لازم با مجلس دارد که این اصلاح ساختار تبدیل به قانون شود.
روایت نوبخت از اصلاحاتی که منجر به دعوا می شود؛ نه اصلاح ساختار
معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که چرا ساختار بودجه هنوز اصلاح نشده است، اظهار داشت: این اصلاح یک جراحی بزرگ است که بر این اساس، امیدوارم با توجه به این که مجلس هم در این مورد مصمم است، اصلاح ساختار بودجه، قانونی و اجرایی شود ما هم در دولت کمک می نماییم و حتی اگر مجلس این طرح اصلاح ساختار را برای بودجه ۱۴۰۰ هم بعنوان قانون به ما بدهد ما آنرا اجرا خواهیم کرد.
نوبخت اظهار داشت: در حوزه های مختلف چندین دستگاه مشابه اداری داریم که این عزم جدی در مسئولین نظام را می طلبد که آنها را تجمیع نمائیم؛ اما این کار ساده ای نیست؛ بعنوان مثال هم اکنون هم وزارت بهداشت، هم آموزش عالی و هم نیروهای مسلح، کارهای بهداشتی و درمانی می کنند، اما سیاست ها را چه کسی در این عرصه باید تدوین کند؟ ما گفتیم که وزارت بهداشت این کار را بکند، اما چه دعوایی به پا شد!
وی اضافه کرد: درباره سیاست های فرهنگی هم همین است. یک جا باید این محوریت را بر عهده داشته باشد حالا هر دستگاهی که باشد.
برنامه دولت در شرایط کرونا
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد برنامه دولت در شرایط کرونا اظهار داشت: این امکان فراهم گردید که معادل ریالی یک میلیارد یورو از صندوق برای بیمه بیکاری اختصاص پیدا کند که ۸ برنامه برای تخصیص آن تعریف کردیم. تکمیل بیمارستان ها و زیرساخت ها، جبران کاهش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها، پاداش کرونا، تأمین دارو و تجهیزات همچون این برنامه ها محسوب می شود. این یک میلیارد یورو یک دفعه از بانک مرکزی گرفته نمی گردد و آنرا بخش به بخش دریافت کردیم. مقرر است با اختصاص این منابع تا آخر سال جاری ۱۰ هزار تخت فعال به بیمارستان ها اضافه شود.
نوبخت در مورد طرح تأمین معیشت مردم، خاطرنشان کرد: نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه کمک به معیشت مردم را بررسی و مطالعه می کنند و هدف مشترک مجلس و دولت این است که وضعیت موجود معیشت مردم را بهبود ببخشند. امروز این برنامه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان شد و سازمان برنامه و بودجه هم برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده است.
وی اضافه کرد: ما هم اکنون ارز محدود ۴۲۰۰ تومانی را به کالاهای اساسی و دارو اختصاص می دهیم. اگر به پیشنهاد مجلس راه بهتری وجود داشته باشد، بدون اینکه منجر به افزایش قیمت ها شود ما از آن استقبال می نماییم. این مورد بررسی می شود تا به چاره مشترکی با مجلس برسیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سؤال که دولت برای برخی مشاغل که با رکود شدید مواجه اند چه برنامه ای دارد، اظهار داشت: در این خصوص بانک مرکزی فعالانه با نظام بانکی هماهنگ شده است. اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی و بخشی هم ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای خانوار و مشاغل صدمه دیده در نظر گرفته شد که در چند مرحله پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: در بعضی حوزه ها همچون مشاغل در رابطه با گردشگری، جبران خسارات نیاز به فرصت بیشتری دارد. دولت در این خصوص از هیچ کمکی فروگذار نکرده و بانک مرکزی هم در این راه همکاری خوبی داشته است.
جزئیات افزایش حقوق کارمندان دولت
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد افزایش حقوق کارمندان خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ افزایش حقوق کارمندان در بعضی سال ها حتی بیشتر از نرخ تورم بوده و همواره تناسب بین نرخ تورم و افزایش حقوق ها لحاظ شده است.
وی بیان نمود: در شرایط اقتصادی فعلی، دولت باید توجه بیشتری به معیشت مردم داشته باشد ازاین رو بهمن سال قبل بر مبنای قانون برنامه پنجم توسعه مجوز افزایش حقوق کارمندان داده شد و الان پرداخت حقوق در کادر دولتی، مقدار قابل توجهی افزایش یافته است. حقوق دولتی ها ۵۰ درصد در اسفند افزوده شد و در فروردین سال جاری هم ۱۳ درصد افزایش یافت.
نوبخت اظهار داشت: تقریباً همه دستگاه های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری می توانند از محل دارایی های خودشان این افزایش ۵۰ درصدی حقوق را داشته باشند یعنی در سرجمع بودجه اجازه جابجایی به دستگاه ها داده ایم که از بخش بودجه سایر کم شود و به بودجه پرسنلی اضافه کنند.
وی خاطرنشان کرد: بودجه عملکردی ما در سال ۹۲ حدود ۱۴۸ هزار میلیارد تومان بود که بودجه سال قبل به ۲۴۱ هزار میلیارد تومان رسید. رشدی که به افزایش حقوق داده ایم، بیشتر از رشد بودجه بوده است.
دولت، ریالی از بانک مرکزی استقراض نکرده است
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تشریح اینکه درآمدهای نفتی، مالیاتی و اوراق، سه محل تأمین درآمدهای دولت هستند؛ اظهار داشت: هیچیک از این اقلام منجر به استقراض مستقیم و غیرمستقیم از بانک مرکزی نمی گردد.
نوبخت در پاسخ به سوالی که به استقراض دولت از بانک مرکزی اشاره داشت، خاطرنشان کرد: بر مبنای قانون برنامه، سالانه ۳۲ درصد از درآمد نفتی باید به محل صندوق واریز شود. البته این امر، برای شرایط غیرتحریمی است. اما در شرایط تحریمی، از مقام معظم رهبری اجازه خواسته شد که ۲۰ درصد از درآمدها به صندوق برود و ۱۲ درصد برای مقابله با شرایط در اختیار دولت باشد. ایشان هم پذیرفتند. سال ۹۷ از این محل استفاده نشد اما در سال ۹۸ این مبلغ که ۵.۴ میلیون دلار بود؛ از جانب بانک مرکزی به نرخ روز ارز در اختیار دولت قرار گرفت که ۷۳-۷۴ هزار میلیارد تومان بود.
وی در پاسخ به سوال دیگری تأیید کرد که افزایش نرخ ارز امر پسندیده ای نیست و تبعاتی هم بر وضعیت تورم دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد گرانی های اخیر خاطرنشان کرد: بعضی از افزایش قیمت ها ناشی از انتظارات تورمی و سوءاستفاده هایی که برخی افراد در بازار انجام داده اند، بوده است.
نوبخت بیان نمود: تورمی که ماه گذشته صورت گرفت، از نقدینگی موجود در جامعه نبوده و ناشی از افزایش نرخ ارز بوده است. افزایش نرخ ارز امر پسندیده ای نیست و تبعاتی هم بر وضعیت تورم دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در حوزه اقدامات حمایتی از کادر درمان خاطرنشان کرد: ۱۰ هزار مجوز استخدام با اولویت جذب پرستاران و نیروهای شرکتی و قراردادی به وزارت بهداشت داده شده است.
وی افزود: ۳ هزار میلیارد تومان برای جبران کارانه کادر درمانی در دو مرحله پرداخت شده است. پاداش کرونا هم پرداخت گردید همینطور از اول مهر فوق العاده ویژه برای کادر درمانی در یک مرحله پرداخت خواهد شد.


منبع:

1399/05/29
21:05:18
5.0 / 5
1683
تگهای خبر: آموزش , خدمات , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن