كارشناس اقتصادی:

بازده غیر عادی بورس، عامل رشد بازارهای موازی است

بازده غیر عادی بورس، عامل رشد بازارهای موازی است

به گزارش تاكسی مدرن كارشناس اقتصادی اظهار داشت: شروع بازده غیر عادی سایر بازارها از بورس بوده واگر این بازده غیرعادی ادامه یابدو ملاك انتظارات تورمی سرمایه گذاران شود، هیچ مانعی در مقابل تبدیل شبه پول به پول وجود ندارد.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، مجید شاکری، کارشناس اقتصادی دیشب در برنامه پایش که با موضوع «نوسانات بازار ارز» پخش گردید، با اشاره به رشدهای عجیب بازارهای کشور، اظهار داشت: در تورم نقطه به نقطه ماهانه رکورد افزایش یافته است، باید در زمینه مدیریت تورم مسیر درستی را انتخاب نماییم چونکه تحلیل نادرست موجب سیاست های نادرست نیز می شود.
وی افزود: وقتی موج تورم ایجاد می شود، برخی فکر می کنند پایه پولی رشد کرده است، درصد رشد پایه پولی باید در تحلیل ها مهم باشد و نباید جهت بررسی های تورم حجم رشد پایه پولی در نظر گرفته شود.
شاکری اضافه کرد: تورم حاصل رشد نقدینگی است و رشد پایه پولی، عامل تورم نیست، در سه ماه اخیر پایه پولی ۸ درصد و رشد نقدینگی ۷.۵ درصد بوده است، اگر میزان رشد نقدینگی به ۳ فصل آینده نیز منتقل شود، میزان رشد نقدینگی از سال قبل نیز کمتر خواهد بود.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: انتظارات تورمی مردم بطور ناگهانی بالا رفته است که دلیل آن افزایش نرخ بهره انتظاری سرمایه گذاران است، به همین علت مردم از زمستان گذشته شبه پول خودرا به پول تبدیل کردند و در بازارهای دارایی مختلف آنرا می چرخانند.
شاکری بیان کرد: رونق بازار بورس بر سایر دارایی ها نیز تأثیر گذاشته است، سیاست گذار ابزار لازم برای کنترل آنرا دارد و باید از آنها صحیح استفاده نماید.
وی افزود: در مورد عرضه اوراق، تا دوماهه اول سال ۹۹، دولت تقریباً هیچ عرضه جدی نداشت، که قسمتی از آن به سبب مقاومت برخی اعضای دولت بوده است؛ از ۱۵ خرداد به بعد درخواست اوراق به ۱۷ هزار میلیارد تومان ظرف ۳ هفته رسید، سیاست گذار باید از این ابزارها بدون ترس استفاده نماید.
شاکری بیان کرد: شروع بازده غیر عادی سایر بازارها از بورس بوده است، حتی در بهمن ۹۸ نیز رشد بورس از سایر بازارها بیشتر بوده است، اگر این بازده غیرعادی ادامه پیدا کند و ملاک انتظارات تورمی سرمایه گذاران شود، هیچ مانعی در مقابل تبدیل شبه پول به پول وجود ندارد اما دولت می تواند از این رشد جلوگیری کند.
وی اظهار داشت: بطور طبیعی همان انتظاراتی که در بازارهای تورمی وجود دارد، در بازار ارز نیز هست، ولی مکانیزم آن با سایر بازارها متفاوت می باشد، از نیمه بهمن سال قبل مشکلاتی در عرضه ارز پدید آمد و همین عامل موجب بر هم ریختگی بازار ارز شد.
شاکری اظهار داشت: وزن ارزی ما در بازار بر روی درهم است، وقتی موضوع کرونا در سال قبل رخ داد در بحث دریافت حواله درهم مشکل به وجود آمد و همین عامل موجب تنش در بازار ارز نیما گشت بدین سبب مشکل ارز ناشی از حواله می باشد و ربطی به اسکناس ندارد.
کارشناس اقتصادی پایش اضافه کرد: صادر کننده ها باید ارزهای خودرا به داخل کشور بیاورند و بیش از ۲۰ میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات بازنگشته که مربوط به سال ۹۷ و ۹۸ بوده است، انتظارات تورمی سبب شده است که صادر کننده به سبب گران فروختن ارز تا زمانی که مهلت دارد، ارز خودرا تحویل ندهد.
وی افزود: بدین سبب انتظار داریم هرچه به مهلت تحویل ارز صادر کننده به بانک مرکزی نزدیک شویم، قیمت ارز کم شود، موضوع دیگر ارزهای کالاهای اساسی است که آمریکا در سال قبل با بهره گیری از فضای امنیتی باز شده بر روی آن فشار آورده است.
شاکری بیان کرد: سفر آقای همتی به عراق پاسخ به فشارهای آمریکا بود، با این وجود اگر بازده غیرعادی در یک بازار رخ دهد، بر روی سایرین نیز اثر می گذارد، سیاست گذار می تواند این بازده غیرعادی را کنترل کند، عرضه صندوق های پروژه برای ساخت زیر بناهای کشور یکی از راه های مهم کنترل بازده غیر عادی بازار بورس است.


منبع:

1399/04/19
15:38:52
5.0 / 5
2601
تگهای خبر: سفر , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن