محو زباله گردی كودكان اولویت اول حوزه اجتماعی شهرداری تهران است

محو زباله گردی كودكان اولویت اول حوزه اجتماعی شهرداری تهران است

تاكسی مدرن: سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی اعلام نمود اراده جمعی برای مقابله با پدیده زباله گردی كودكان از طرف شهرداری تهران شكل گرفته و این برنامه اولویت جدی این دوره مدیریت است.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، نشست دوره ای شورای مدیران سازمان و مدیران مراکز خدمات اجتماعی 22گانه پایتخت با حضور سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی و سیدحمید موسوی شهردار منطقه یک به میزبانی آن منطقه و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شد.
سیدحمید موسوی شهردار منطقه1تهران با اشاره به موقعیت مکانی این منطقه اظهار داشت: در منطقه یک تلاش نموده ایم که از ظرفیت مناسبی که لز حیث منابع درآمدی، انسانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارد برای خدمت رسانی هر چه بهتر به شهروندان این منطقه از تهران بهره بگیریم. این منطقه زیبایی ها و چالش های خاص خودرا دارد و باتوجه به منطقه یک بودن مشکلات و معضلات درجه یک را نیز به همراه دارد.
موسوی بیان داشت؛ در این منطقه افراد با تمکن مالی ساکن می باشند، گران ترین ابنیه در این منطقه وجود دارد و همین طور بدلیل جاذبه هایی که دارد کودکان کار به این سمت سراریز می شوند و در کنار این مسائل موضوع معتادان و زنان بدسرپرست و... هم در این منطقه به چشم می خورد که بالذاته لطمه اجتماعی بشمار میرود و باید رسیدگی و رفع گردد.
وی افزود: خیلی از معتادانی که در این منطقه وجود دارند، سبقه خانوادگی خوبی دارند و بخاطر مشکلی که برایشان بوجودآمده است بعضا" از خانواده های خود طرد و زیرپل ها و فضاهای بی دفاع شهری را مأمن و پناهگاه خود قرار داده اند.
سیدحمید موسوی شهردار منطقه1 با اشاره به شیوع بیماری ویروس کووید 19 گفت: در اواخر سال قبل و شروع سال جدید با پیدایش و شیوع بیماری کرونا در جهان، کشور و شهرمان این منطقه با همکاری و مشارکت سازمان های مردم نهاد توانست در تولید ماسک و لباس بیمارستانی(گان) عملکرد شایان توجهی را داشته و همین طور برای محله های لطمه خیزی مانند محله گلابدره علاوه بر بسته های بهداشتی، کمک های معیشتی هم انجام شد.

موسوی در ادامه اظهار نمود: با مشارکت حداکثری شهروندان اهتمام نماییم در تمام شهر توسعه پایدار اجتماعی را شاهد باشیم و تمام ارکان حوزه های اجتماعی بایستی تعامل تنگاتنگ با یکدیگر داشته باشند و یک کار بین بخشی صورت بگیرد و برپایه همین طرز تفکر شهروند نسبت به تمامی حقوق خود آگاهی پیدا خواهدنمود و در حل امور و مشکلات شهروندان بگونه ای تسهیلگری بوجودخواهد آمد.
سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی ضمن تشکر و قدردانی از میزبانی شایسته منطقه یک اظهار داشت: این منطقه یکی از متمول ترین مناطق پایتخت می باشد و به طبع این خاصیت و وجود زمینه های کسب در آمد از ظرفیت های پیدا و پنهان آن، مشکلات و لطمه های عدیده ای همچون کودکان کار و زباله گرد را هم ناخواسته به خود جذب می کند.
وی افزود: در حوزه اجتماعی منطقه یک کارهای ارزشمندی انجام داده (مانند مدیریت مسایل ناشی از بیماری کرونا) و نیز تمام برنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی از طرف سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی بصورت متوازن در این منطقه عملیاتی شده است و این رویکرد قابل تقدیر است.
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی اظهار داشت: هم اکنون به جهت شیوع کووید 19 شرایط خاصی در جامعه حاکم شده است، برای نمونه تداوم شیوع این ویروس به شدت معیشت قسمتی از جامعه را تحت تاثیر قرار داده و این اقشار که تصور عمومی از مشاعل آنها سبب شده که نیاز بهوحمایت تدارند اما حالا با پدیده بیکاری مواجه و برای ادامه امورات زندگی خود لطمه دیده اند، و باید اهتمام نماییم با همکاری و مشارکت مناطق و NGO ها و خیرین در صدد رفع این معضل باشیم.
سیدمالک حسینی گفت: مهمترین موضوعی که مغفول واقع شده و استراتژی مهم سازمان می باشد، جلب مشارکت ها و فراهم سازی مشارکت های مردمی است که این مهم در دستور کار سازمان می باشد و بدانیم مردم و شهروندان کجای برنامه های سازمان های شهری می باشند و بتوانیم از پتانسیل های آنان در اداره امور شهر استفاده نماییم. در واقع در ما نباید فقط انتظار جلب مشارکت یک سویه شهروندان را داشته باشیم بلکه باید فضایی ایجاد نماییم که اگر شهروندی مشتاق مشارکت در مدیریت امور یا اصلاح برخی فرآیندها بود مسیر روشنی پیش روی خود داشته باشد.
همین طور وی افزود: در سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی در سال جدید شوراهایی تخصصی فنی به وجود آورده که در آن و با مشارکت همه ذینفعان و عوامل دخیل تلاش خواهدنمود برنامه ها و مگاپروژه ها را بررسی و با بهترین کیفیت اجرا نماید که یکی از ارکان موثر آن نمایندگان مناطق22گانه شهرداری تهران خواهند بود.
حسینی اضافه کرد: در کنار حجم بالای کارهای حمایتی از قبیل ایجاد و نگهداری گرمخانه ها و مراکز خدمت دهی به کودکان کار، توجه به موضوع مسئولیت اجتماعی و توسعه کارهای داوطلبانه خصوصاً در چارچوب کمک به ارتقا توانمند سازی کانون های محلی نیز از برنامه های حائز اهمیت می باشد و سازمان برای سال پیش رو برنامه های جدی در این عرصه ها خواهد داشت.
وی افزود: توجه به موضوع رفاه اجتماعی، توانمندسازی وکارآفرینی افراد لطمه پذیر و در معرض لطمه هم از دیگر ماموریت های مهم این سازمان می باشد که مهمترین آن تسهیل اقداماتی در راه ایجاد زنجیره ارزش در چارچوب شکل دهی به رسته های تجاری کسب وکار می باشد.
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی درباب مراکز بهاران اظهار داشت: در فروردین ماه به سبب حاد شدن شرایط و حضور معتادان در سطح شهر باردیگر این مساله عنوان شد که پذیرش در این مراکز با سرعت بیشتری سرگرفته شود وتأکید شد که مراکز بهاران فعال شوند. البته طی این مدت پیمانکاران عمرانی که باید در یک سری از مراکز مقاوم سازی و اصلاحات عمرانی انجام می دادند به سبب شرایط کرونا و بطور ناخواسته کار را متوقف کردند، ضمن این که پروسه فعال شدن ماده 16 حدودا تا اواخر اردیبهشت ماه طول کشید و در هفته آخر اردیبهشت ماه طرح عملیاتی شد و ما نیز به تبع آن وضعیت مشابهی داشتیم. فعال سازی مراکز بهاران با رفع مشکلات قبل و نگاهی جامع تر یکی از برنامه های مهم سازمان در سال جدید است و خوشبختانه بیشتر مناطق در تامین زیر ساخت همکاری خوبی داشتگانه باید با جدیت موضوع بهاران پیگیری و داشته اند که جا دارد از شهرداران مناطق برای این مساله تشکر کنم و البته برخی مناطق همچنان با مشکلاتی در تامین زیرساخت مواجهند و البته همه در تلاشند مشکل را رفع کنند.
سید مالک حسینی درباب ابلاغ دستورالعمل ممنوعیت استفاده از کودکان در پروسه جمع اوری پسماند تحت تاثیر پدیده زباله گردی کودکان اظهار داشت: از زمانی که من به سازمان آمدم همیشه یکی از موضوعاتی که مورد دعدغه شهردار تهران و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار بوده حل معضل زباله گردی کودکان بوده است. این مساله اولویت شهرداری در دوره جدیده بوده و هست و اقای دکتر جوادی یگانه بطور مستمر با تشکیل کارگروهی عملیاتی شخصا این موضکع را راهبری می کنند که این نشان از اهمیت موضوع دارد. در همین راستا شهردار تهران بخشنامه بسیار مهمی را در روز جهانی مقابله با کار کودک ابلاغ کردند که در نوع خود اقدام منحصر بفرد و ارزشمندی بود.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین موضوعات این بخشنامه تغییر رویکرد شهرداری در مواجهه با موضوع کارکودک و زباله گردی کودکان است که هدف قرار دادن پیمانکاران بجای برخورد با کودک زباله گرد را محور قرار داده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، ایشان سپس اظهار داشت: هدف شهرداری محو زباله گردی کودکان بوده و بخش اصلی پشتیبانی از کودکان کار زباله گرد و جلب مشارکت مردم در این پروسه بعهده سازمان است که در تعامل و همکاری تعریف شده با مدیریت پسماند و معاونت خدمات شهری تلاش میکند کودکان در پروسه این تغییر رویکرد با کمترین لطمه مواجه شوند.
منبع:

1399/04/13
22:47:30
5.0 / 5
2038
تگهای خبر: تولید , خدمات , سازمان , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن