معاون سازمان امور مالیاتی:

كلیات لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دولت تصویب گردید

كلیات لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دولت تصویب گردید

به گزارش تاكسی مدرن معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دولت مطرح است و كلیات آن تصویب گردید و جزئیات آن در حال بررسی است.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از صدا و سیما، محمود علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی در ارتباط تلفنی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری گفت: دولت از زمان وزارت آقای دژپسند بر امور اقتصادی و دارایی، موضوع اقتصاد هوشمند و تغییر در پایه های مالیاتی را در دستور کار خود قرار داد که با همکاری همه خبرگان بخش اقتصادی همچون مرکز پژوهش های مجلس، پروسه اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در دستور کار قرار گرفت که مالیات بر عایدی سرمایه در آن بعنوان جزئی از اصلاح این قانون دیده شده است. علیزاده افزود: این لایحه در دولت مطرح است و کلیات آن تصویب گردید و جزئیات آن در حال بررسی است. وی ادامه داد: موضوع مالیات بر مجموع درآمد در این اصلاح قانون دیده شده است. اولویت مجلس در مالیات بر عایدی سرمایه، بخش املاک است
همچنین محمدرضا پورابراهیمی گفت: در زمان اصلاح قانون مالیات های مستقیم، پیشنهادی را در مجلس نهم شورای اسلامی ارائه کردیم تا موضوع مالیات بر عایدی سرمایه را بعنوان پایه جدید مالیاتی تصویب نماییم.
وی افزود: در آن زمان وزیر وقت راه و شهرسازی مخالف و معتقد بود که این مساله اثر منفی بر بازار مسکن می گذارد بدین سبب دولت در آن زمان لایحه ای را در این زمینه ارائه نکرد و با پیشنهاد مجلس هم مخالفت کرد. در مجلس دهم، طرح وضع مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت و در سال ۱۳۹۷ کلیات آن به تصویب رسید اما وزارت اقتصاد، پیشنهادی بر طرح جامع قرار داد بعنوان مالیات بر کارهای اختلال زا که حالا در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است.
پورابراهیمی اضافه کرد: باتوجه به اهمیت موضوع و شرایط اقتصادی کشور و شوک های ارزی و آثار تورمی، طرحی را آماده کردیم که اعلام وصول شده است و بعد از تشکیل کمیسیون تخصصی در دستور کار قرار می گیرد.
نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متوسط نرخ تورم در بخش واحدهای مسکونی خصوصاً در کلان شهرها و شهرهای اصلی، دو برابر متوسط نرخ تورم سالانه کشور است.
پورابراهیمی اضافه کرد: اولویت ما در مالیات بر عایدی سرمایه، بخش املاک و مستغلات است و بحث خودرو فعلاً در دستور کار ما نیست.
وی درباره علت اجرایی نشدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: علت تأخیر در اجرای این طرح، دولت بوده است برای اینکه مخالف این طرح بود.
پورابراهیمی اضافه کرد: مالیات بر عایدی سرمایه از کارهای سوداگری جلوگیری می کند و مسیر حرکت بازار سرمایه و جذب نقدینگی برای ایجاد سرمایه گذاری مولد در اقتصاد کشور است.
وی با تاکید بر اینکه باید بازار سرمایه را تقویت نماییم، افزود: اگر بر سهام یا سپرده بانکی مالیات بگیریم یعنی بازارهای موازی را تحریک می کنیم؛ بدین سبب مجلس شورای اسلامی هم بنا ندارد تا بر روی سهام و سپرده های بانکی مالیات وضع شود و تقویت بازار سرمایه، اولویت مجلس است.
اخذ مالیات باید به افزایش عدالت اجتماعی منجر شود
در ادامه تیرداد احمدی کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه درباب رشد در عایدی سرمایه با پدیده تورم در اقتصاد مواجه هستیم، اظهار داشت: در زیرساخت ها نیازمند هستیم همه انواع مستغلات در کشور تابع یک سامانه جامع باشد. وی با اشاره به اینکه کم بودن عرضه نسبت به تقاضا رشد قیمتی را برای هر کالایی ایجاد می کند، اضافه کرد: در دوره ای در کشور یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می کردیم اما این رقم در سال قبل ۸۰۰ هزار دستگاه بود بدین سبب بهای خودرو افزایش می یابد. این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه در لایحه دولت، موضوع مالیات بر عایدی سرمایه بر روی سهام و سپرده بانکی وجود ندارد، اظهار داشت: امروز بازار سرمایه گردش ۲۰ هزار میلیارد تومانی داشته است که با مالیات مقطوع نیم درصد بر فروش، ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی امروز بازار سرمایه از محل معاملات برای دولت بود یعنی معادل فروش ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت می باشد بدین سبب به نظر نمی رسد این بازار کشش مالیاتی بیشتری داشته باشد. احمدی اضافه کرد: زیرساخت های ستاندن مالیات بر عایدی سرمایه بطور کامل، آماده نیست اما نبود زیرساخت نباید به مدلول معطل ماندن کاری باشد و باید از نقطه ای کار را آغاز نماییم و نگاه ها باید جامع باشد تا ستاندن مالیات به افزایش عدالت اجتماعی منجر شود.


منبع:

1399/03/21
20:49:43
5.0 / 5
2303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن