در گزارش تاكسی مدرن مطرح شد

دولت همزمان با برنامه اصلاح بودجه، لوایح تغییر ساختار را عرضه كند

دولت همزمان با برنامه اصلاح بودجه، لوایح تغییر ساختار را عرضه كند

به گزارش تاكسی مدرن معاون اقتصادی مركز پژوهش ها اظهار داشت: برنامه اصلاح ساختار بودجه كه سازمان برنامه امروز مقرر است به مجلس عرضه نماید، كافی نیست و لازم است دولت لوایح قانونی این اصلاحات ساختاری را به مجلس ارائه نماید.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، رهبر انقلاب چهارشنبه هفته گذشته در سخنرانی به مناسب سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر ضرورت حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تاکید نمودند و گفتند باآنکه دولتها ادعا می کنند بودجه واقعی است اما اینگونه نیست. در واکنش، روز چهارشنبه، رئیس سازمان برنامه و بودجه در توئیتر خود اطلاع داد که این سازمان روز شنبه (امروز) برنامه اصلاح ساختار بودجه را تقدیم مجلس خواهد نمود.
در همین ارتباط، محمدهادی سبحانیان در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره برنامه دولت برای عرضه طرحی در مورد تغییر ساختار بودجه ریزی اظهار داشت: پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷ انتظار می رفت هدفی که سال ها در اقتصاد ایران به دنبال آن بودیم که همان قطع شدن وابستگی بودجه به نفت بود اتفاق بیفتد. یعنی زمینه کاملاً فراهم شده بود که این دفعه از سر ناچار و نه از روی میل و رغبت دست اندرکاران، بند ناف بودجه از نفت قطع شود.
معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: اما باوجود گذشت بیشتر از دو سال از خروج آمریکا از برجام، تغییری در رویکرد دولت در مورد نحوه انجام امور و یا برنامه مالی آنکه همان بودجه های سنواتی است مشاهده نشده است و دولت همچنان در لوایح بودجه دو سال گذشته با بیش برآورد درامدهای نفتی تلاش در تراز کردن منابع و مصارف خود داشته است.
وی تصریح کرد: بنابراین نتوانسته ایم اصلاحات ساختاری بودجه را که از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب بوده است، محقق نماییم.
سبحانیان اضافه کرد: در یک تا دو سال قبل مطالعات خوبی در سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش های مجلس درباره اصلاحات در ساختار بودجه ریزی کشور انجام شده است و کارشناسان راهکارهای مناسبی پیشنهاد داده اند.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بودجه سال جاری یک بودجه غیرواقعی است و به همین خاطر همانطور که پیشبینی می شد بلافاصله در شورای سران مورد بازبینی قرار گرفت اظهار داشت: تابحال عزم و اراده جدی برای اجرای برنامه هایی که کارشناسان در این خصوص تدوین کرده اند وجود نداشته است.
معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به وعده سازمان برنامه و بودجه در خصوص عرضه بسته دولت در مورد اصلاحات ساختاری در بودجه کشور در روز شنبه ۱۷ خرداد ماه (امروز) به مجلس شورای اسلامی بیان نمود: این مورد نشان داده است این برنامه از پیش آماده شده است و سوال این است که چرا این اصلاحات در جریان قانون بودجه سال ۹۹ به اجرا گذاشته نشده است؟ چرا لایحه بودجه ۹۹ با کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی تقدیم مجلس شده است؟
قبل از اجماع در سه قوه نیازمند اجماع در ارکان دولت هستیم
وی با اشاره به اظهارات نوبخت در خصوص اینکه برای انجام اصلاحات ساختاری بودجه نیازمند اجماع در حاکمیت هستیم، خاطرنشان کرد: این اظهارنظر به این مفهوم است که باید بین مجلس، دولت و قوه قضائیه و دیگر ارکان نظام برای اصلاح ساختاری، اتفاق نظر وجود داشته باشد که مطلب درستی است. اما در ابتدا باید این اجماع در خود دولت و میان نهادهای تصمیم گیر در بخش اقتصادی مانند وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه شکل بگیرد. به نظر می آید عدم اِعمال سیاست های اصلاحی در بودجه ۹۹ ریشه در عدم اجماع این اصلاحات در خود دولت داشته باشد.
سبحانیان اضافه کرد: باوجود وجود برنامه های مدون در مورد تغییر ساختار نظام بودجه کشور این برنامه ها با اجماع میان وزرای کابینه رو به رو نشده است. بنابراین اصلاحات ساختاری در بودجه سال جاری رخ نداد.
معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چارچوب برنامه ای که مقرر است روز شنبه (امروز) به مجلس عرضه شود تقریباً برای همه ارکان نظام تشریح و تبیین شده است و به نظر می آید در مورد اغلب موارد آن اشتراک نظر وجود داشته باشد.
سبحانیان اظهار داشت: آنچه مهم تر از برنامه مدون شده سازمان برنامه و بودجه برای عرضه به مجلس است، تهیه لوایح در رابطه با عرضه این برنامه کلان خواهد بود تا اصلاح ساختاری بودجه رقم بخورد. این لوایح باید در حوزه فرارهای مالیاتی و تهیه پایه مالیاتی جدید، همینطور مدیریت بدهی ها و دارایی های دولت، چگونگی ورود منابع نفتی به بودجه، افزایش بهره وری دولت و کاهش هزینه های جاری و … تدوین شود که به صورت قوانین لازم الاجرا برای اصلاح ساختار بودجه دربیاید. در غیر این صورت باز هم چندین ماه دیگر این برنامه ها در مجلس دست به دست می شود و تابحال که دو سال را از دست داده ایم باز هم یک سال دیگر را به این شکل از دست خواهیم داد.

1399/03/18
21:44:07
5.0 / 5
2389
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن