گزارش تاكسی مدرن

چرا میزان سهام عدالت مشمولان با هم متفاوت است؟

چرا میزان سهام عدالت مشمولان با هم متفاوت است؟

به گزارش تاكسی مدرن برای اغلب مشمولین عادی، در مقدار سهام عدالت رقم ۵۳۰ و یا ۴۹۰ هزار تومانی نقش بسته است. علت این اختلاف ۴۰ هزار تومانی، سود شركت های سهام عدالت در یكی از مقاطع زمانی است.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، همزمان با آزادسازی سهام عدالت، خیلی از سهامداران زمانی که به سامانه آزادسازی سهام عدالت رجوع می کنند با رقم ۴۹۰ هزار تومان و یا ۵۳۰ هزار تومانی بعنوان رقم سهام عدالت مواجه می شوند. این در شرایطی است که در سال ۸۵ به همه مشمولین بلااستثناء مبلغ یک میلیون تومان، سهام عدالت در نظر گرفته شد. در این گزارش سعی شده تا به این پرسش پاسخ داده شود.
سهام عدالت در سال ۸۵ با هدف افزایش بهره وری شرکت های دولتی و گسترش مالکیت عمومی اجرا شد. در این طرح، ۶ دهک پایین درآمدی کشور مورد هدف قرار گرفت و برای هر نفر مبلغ ۱ میلیون تومان سهام عدالت در نظر گرفته شد و بنا شد که در مدت ده سال اقساط این یک میلیون تومان از محل سود شرکت ها جبران شود.
در این باره علی قربانی، کارشناس اقتصادی در گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، اظهار داشت: سال ۹۵، با گذشت ده سال از اجرای سهام عدالت، تنها نصف یک میلیون تومان سهم برداشته شده از دولت آن از محل سود شرکت ها تسویه شد.
وی افزود: البته برای نزدیک ۶ میلیون مدد جویانی که تخفیف ۵۰ درصدی داشتند سهامشان کاملاً تسویه شد به این صورت که ۵۰۰ تومان از محل سود شرکت ها تسویه شد و ۵۰۰ تومان دیگر هم تخفیف در نظر گرفته شده برای این افراد بود.
عدم سوددهی شرکت های سهام عدالت، دلیل کاهش ۴۷۰ هزار تومانی سهام عدالت!
سازمان خصوصی سازی هم با پاسخ به ۲۷ سوال پرتکرار درباره سهام عدالت، با طرح این پرسش که " در برگه های سهام برخی مبلغ یک میلیون تومان درج شده در حالیکه در سامانه مثلاً مبلغ ۵۳۲ هزار تومان سهام اختصاص داده شده. چرا؟ " پاسخ داد: در ابتدای آغاز طرح توزیع سهام عدالت مقرر گردیده بود به هر یک از مشمولین تا سقف یک میلیون تومان و به هر خانوار ۵ نفره یا بیشتر تا سقف ۵ میلیون تومان سهام عدالت تخصیص داده شود و ثمن آن از سود شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت در طول ده سال مستهلک گردد اما میزان سود عایدی در طول ده سال جوابگوی میزان بدهی مشمولین نبوده است.
این سازمان همینطور نوشت: ارزش سهام تخصیص یافته به هر یک از سهامداران متناسب با میزان اقساط وصول شده از بابت ثمن سهام واگذار شده از محل سودده سال شرکت های سرمایه پذیر در مقاطع گذشته تعیین گردیده و در صورتحساب مشمولین در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج و قابل مشاهده می باشد که عمدتاً ارزشی معادل ۵ میلیون و ۳۲۰ هزار ریال داشته اند.
سازمان خصوصی سازی با اشاره به دلیل بیشتر یا کمتر بودن رقم سهام عدالت برای بعضی از مشمولین، نوشت: بعضی از افرادی که از راه انتقال و تسهیم ارث، سهام عدالت به آنها رسیده است ارزش سهام آنها بیشتر هم می باشد و یا افرادی که پیش از سال ۱۳۹۵ سود سهام عدالت دریافت نموده اند به میزان سود دریافتی از ارزش سهام تخصیصی آنها کاسته شده است و یا برخی از مشمولینی که به تأیید نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از ۵۰ درصد تخفیف در بهای واگذاری بهرمند گردیده اند ارزش سهام آنها حداکثر معادل ۱۰ میلیون ریال بوده است.
تفاوت سهم های ۵۳۰ هزار تومانی با ۴۹۰ هزار تومانی در چیست؟
این اختلاف ارقام در حالی است که برای اغلب مشمولین عادی، در مقدار سهام عدالت رقم ۵۳۰ و یا ۴۹۰ هزار تومانی نقش بسته است. علت این اختلاف ۴۰ هزار تومانی، سود شرکت های سهام عدالت در یکی از مقاطع است. این سود برای برخی واریز شد اما برای برخی خوش شانس تر به جای واریز به حساب، به مقدار سهام عدالت آنها اضافه گردید.
در همین زمینه، صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: برای مددجویانی که از تخفیف بهره مند بودند، عملاً سهام عدالت یک میلیون باقی ماند؛ اما ارزش سهام عدالت برای دیگر افراد رقم های ۴۹۰ هزار تومان و برای برخی دیگر هم ۵۳۰ هزار تومان است.
وی افزود: امکان دارد سوال شود که تفاوت این دو در چیست؛ پاسخ این است که در یک مرحله زمانی، ۴۰ هزار تومان سود سهام عدالت برای برخی پرداخت گردید و اما برای برخی دیگر به سهام آنها اضافه شد؛ ازاین رو در سال ۹۵ میزان ارزش سهام ۱ میلیون تومانی به ۵۳۰ و ۴۹۰ تقسیم شد.

1399/03/08
13:16:34
5.0 / 5
2451
تگهای خبر: سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن