بیانیه دیوان محاسبات كشور؛

هویت دریافت كنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص است

هویت دریافت كنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص است

به گزارش تاكسی مدرن به دنبال مسائل مطرح شده در رسانه ها درباره گم شدن ۴/۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی پرداختی به واردكنندگان درسال ۹۷ و انتساب این مطلب به گزارش دیوان محاسبات كشور، این دیوان توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از خانه ملت، به دنبال شبهات مطرح شده در رسانه ها درباره گم شدن ۴/۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداختی به واردكنندگان در سال ۹۷ و انتساب این مطلب خلاف واقع به گزارش دیوان محاسبات كشور، این دیوان در اطلاعیه ای با تاكید بر هماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه برای تعیین تكلیف ارزهای پرداختی در قالب اعتبارات مصوب، اعلام نمود كه گم شدن حتی یك دلار از ارزهای پرداختی متصور نیست.

متن بیانیه دیوان محاسبات كشور به این شرح است:

بسم الله الر حمن الرحیم
با توجه به شبهات مطرح شده در فضای رسانه ای پیرامون بخشی از گزارش تفریغ بودجه سالانه كه به حسابرسی ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداختی به واردكنندگان كالاهای اساسی و غیر اساسی سال ۹۷ اختصاص داشت و همینطور انتساب مطلبی خلاف واقع به گزارش مذكور در خصوص گم شدن ۴/۸ میلیارد دلار توضیحاتی چند در اینباره ضروری است:

۱. در گزارش تفریغ بودجه كه خلاصه آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد، هیچ گونه اشاره تصریحی یا تلویحی به گم شدن مبلغ ۴/۸ میلیارد دلار نشده، بلكه به روشنی بیان گردیده كه هویت دریافت كنندگان وجوه ارزی مذكور شامل اشخاص حقیقی و حقوقی، معلوم و مشخص بوده و می توان حساب ارزهای دریافتی یا كالاهای وارداتی را از آنان خواست و به طرق مقتضی، پیگیری و تعیین تكلیف نمود. كما اینكه اقداماتی هم از جانب دستگاه های ذیربط در قوه مجریه برای تعیین تكلیف این مبالغ صورت گرفته و در جریان است.

۲. دیوان محاسبات كشور با تاكید بر حق قوه مقننه در نظارت بر اجرای بودجه و ورود در جزئیات ارقام هزینه ها فارغ از القائات خلاف واقع در خصوص گم شدن وجوه ارزی پرداختی به واردكنندگان كه امری اساساً موهوم و ناممكن است، آماده دریافت اطلاعات تكمیلی و گزارشهای مستند در خصوص رفع تعهدات ارزی بعد از تاریخ ۹۸/۹/۱۲ در قالب رسیدگی های خود می باشد. ضمن آنكه با عنایت به هماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه، امكان گم شدن حتی یك دلار از ارزهای پرداختی به واردكنندگان متصور نیست، بلكه تلاش ها بر این است كه این وجوه مطابق با اعتبارات مصوب مجلس شورای اسلامی و در محل قانونی خود تعیین تكلیف شود.

۳. گزارش های حسابرسی دیوان محاسبات همه ساله بر مبنای اسناد، مدارك و صورت حساب های عملكرد دستگاه های اجرایی و توسط حسابرسان خبره تهیه و در فرآیند شش مرحله ای با مسؤلان ذیربط دستگاه های اجرایی بررسی و كنترل می شود و گزارش تفریغ بودجه كل كشور هنگامی به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در اختیار عموم گذاشته می شود كه با دقت و اتقان كامل به تصویب هیئت عمومی دیوان محاسبات متشكل از مستشاران، دادستان و رئیس كل دیوان رسیده باشد.

۴. به لحاظ اهمیت نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردكنندگان كالاهای اساسی و غیر اساسی و یافته های حسابرسی در فرآیند تهیه گزارش تفریغ بودجه، مراتب طی نامه مورخ ۹۸/۱۲/۴ به تفصیل و با ذكر جزئیات برای رئیس جمهور محترم ارسال شد.
ایشان هم در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۴ با تاكید بر اهمیت مبحث خطاب به بانك مركزی دستور بررسی صادر فرمودند كه رونوشت این دستور به دیوان واصل شد؛ لكن هیچ گونه خدشه یا تردیدی نسبت به صحت و دقت محتوا و یا ارقام مندرج در گزارش وارد نگردید.

۵. در انتها یادآور می شود هدف اصلی دیوان محاسبات كشور پاسداری از بیت المال است كه از راه نظارت بر عملیات و فعالیتهای كلیه دستگاه ها، بررسی و حسابرسی وجوه مصرف شده محقق می گردد.
بنابراین اعلام آمادگی می نماید تا با كلیه مسؤلان دستگاه های اجرایی ذیربط برای تعیین تكلیف ارزهای پرداختی به واردكنندگان همكاری نماید.

1399/01/29
22:34:57
5.0 / 5
2953
تگهای خبر: شورای اسلامی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن