نهاوندیان اعلام كرد:

درآمد نفتی كشور به یك هشتم سال 90 رسید

درآمد نفتی كشور به یك هشتم سال 90 رسید

به گزارش تاكسی مدرن معاون اقتصادی رئیس جمهور با اعلان اینكه درآمد نفتی كشور به یك هشتم درآمد نفتی سال 90 رسیده است، اظهار داشت: بیماری كرونا 15 درصد جامعه شاغل و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از صدا و سیما، محمد نهاوندیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما گفت: برمبنای برآورد ما بیماری كرونا ۱۵ درصد جامعه شاغل و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است، اما این مساله تابع بازه زمانی است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: اگر جلوی بیكاری این افراد گرفته شود آثار ثانویه آن بر اقتصاد كشور نیز كاهش پیدا می كند. اگر در سه ماه بتوانیم بیماری كرونا را كنترل نماییم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد آثار زیانبار كرونا بر اقتصاد كشور بسیار كاهش پیدا می كند كه نمونه آن صنعت گردشگری است كه می تواند در تابستان، ركود كنونی خودرا جبران كند.
نهاوندیان با اعلان اینكه سلامت و اقتصاد مانند دو بال هستند، اضافه كرد: حالا باید برای بهبود اقتصادی كشور برای دوره بعد از گذر از بیماری كرونا برنامه ریزی نماییم. برخی شعب بانك ها دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت نكرده اند كه امروز بانك مركزی شماره تلفنی را برای اعلام گزارش های مردمی دراین زمینه اعلام می كند كه با متخلفان به سرعت برخورد می نماییم.
وی اضافه كرد: بعد از دستورالعمل تعویق اقساط تسهیلات بانكی در مرحله دوم بسته حمایتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی كه برابر ۳ درصد تولید ناخالص ملی كشور است، برای پشتیبانی از اقتصاد كشور تصویب كردیم. قسمتی از این مبلغ به صورت بلاعوض و قسمتی از آن به صورت تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد پرداخت می شود. ۲۵ هزار میلیارد تومان از این رقم از منابع ملی و ۷۵ هزار میلیارد تومان از منابع بانكی است.
درآمد نفتی كشور به یك هشتم درآمد نفتی در سال ۹۰ رسید
نهاوندیان اظهار داشت: با توجه به این كه درآمد نفتی كشور به یك هشتم درآمد نفتی در سال ۹۰ رسیده اما شرایط مدیریت شده است و بنگاه های حمل و نقل، گردشگری، فرهنگی، آموزشی، رستوران ها و … برای دریافت این تسهیلات در اولویت هستند.
وی با اشاره به اینكه بیش از ۷۰ درصد مردم سفارش های بهداشتی برای مقابله با كرونا را كامل رعایت كرده و سفر نرفته اند، اضافه كرد: امیدواریم درانتها اردیبهشت از پیك بیماری كرونا عبور نماییم و بخش تولید و اقتصاد كشور از خرداد فعالیت خودرا از سر بگیرد.
نهاوندیان اظهار داشت: اختصاص بسته حمایتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی كمترین اثر را روی نقدینگی كشور دارد. شرط استفاده بنگاه ها از تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد این است كه كاركنان خودرا تعدیل نكرده باشند. بنگاه های لطمه پذیر از كرونا نگران تسهیلات قبلی خود نیز نباشند و كاركنان خودرا حفظ كنند.
وی اضافه كرد: این بنگاه ها اگر تسهیلاتی با نرخ ۱۸ درصد نیز دارند می توانند تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد را نیز دریافت نمایند البته میزان این تسهیلات به حفظ كاركنان آنها بستگی دارد.
نهاوندیان اظهار داشت: پرداخت این تسهیلات با بانك هاست اما دستگاه های مربوطه بر به هدف رسیدن این تسهیلات نظارت كامل دارند.
وی با اعلان اینكه در دو روز گذشته در شهرهای شلوغ میزان ابتلاء به بیماری كرونا و تعداد افراد فوت شده كاهش یافته است اضافه كرد: اگر در كارگاه های تولیدی پروتكل رعایت فاصله بهداشتی یك و هشت دهم متری رعایت شود این واحدها می توانند فعالیت كنند.
نهاوندیان اظهار داشت: برای ۳ میلیون جمعیت سطح پایین درآمدی جامعه، سرانه ۲۰۰ هزار تومان در ماه برای هر نفر به مدت ۴ ماه پرداخت می شود و ۴ میلیون خانوار نیز كه در سطح بالاتری قرار دارند می توانند بدون هیچ تشریفاتی به بانك ها مراجعه و ۲ میلیون تومان تسهیلات برای گذراندن امور زندگی خود در این دوره دریافت نمایند.
وی اضافه كرد: پرداخت این مبلغ باید به سرعت از جانب بانك ها صورت گیرد و بانك مركزی این مساله را به آنها ابلاغ كرده است.
نهاوندیان اظهار داشت: بعد از گذر از بحران كرونا باید ۱۵ درصد لطمه دیده از این بیماری به اقتصاد كشور بازگردد و بر این اساس به وسیله مشوق های تحریك تقاضا مانند ارائه كارت های خرید عمل خواهیم كرد. مجموع این مشوق ها ۲۵ هزار میلیارد تومان است.
به گفته معاون اقتصادی رئیس جمهور، بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی جدای از بودجه اما بودجه ای است و پرداخت آن بلاعوض است.
وی اضافه كرد: ۸ هزار میلیارد تومان از این ۲۵ هزار میلیارد تومان به ۷ میلیون نفر سطح پایین جامعه در چارچوب پرداخت ۲۰۰ هزار تومان در ماه به هر نفر و تسهیلات ۲ میلیون تومانی است و ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز اعتبار ویژه ای است كه به بخش سلامت پرداخت می شود.
نهاوندیان اظهار داشت: در هیچ كشوری آزمایش، خدمات بستری و درمان بیماری كرونا دولتی نیست اما در ایران این مراحل با هزینه دولت انجام می شود.
وی اضافه كرد: از ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض ۵ هزار میلیارد تومان نیز به صندوق بیمه بیكاری كمك می شود و این رقم، رقم دقیقی است كه وزارت تعاون به ما اعلام نمود و رئیس جمهور بدون كم و كاست آنرا اختصاص داد.
نهاوندیان اظهار داشت: یك میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای تامین ۲۵ هزار میلیارد تومان كمك بلاعوض برداشت می شود.
وی با اعلان اینكه مكاتبه های رسمی با صندوق بین المللی پول برای دریافت تسهیلات یا كوشش های جدی برای آزادسازی ذخایر ارزی كشورمان در دیگر كشورها انجام شده است اما منابع بسته حمایتی یكصد هزار میلیارد تومانی به هیچ منبع خارجی اتكا ندارد.
نهاوندیان اظهار داشت: ایران سپرده قابل توجهی در صندوق بین المللی پول دارد و عضو هیأت مدیره آن است و حق دارد از تسهیلات این صندوق استفاده نماید.
وی اضافه كرد: فضای جامعه جهانی هم نوا با ایران است و همه بجز امریكا به ایران حق می دهند از تسهیلات صندوق بین المللی پول استفاده نماید اما امریكا همه اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته است.
نهاوندیان اظهار داشت: برای آزاد كردن ذخایر ارزی ایران در دیگر كشورها نیز تلاش ها و همراهی های بین المللی جدی تر از گذشته انجام می شود و فشار دراین زمینه بر آمریكا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع بیشتر شود.
وی اضافه كرد: تلاش می نماییم در سال ۹۹ روند مهار تورم مانند سال ۹۸ ادامه یابد و در این سال، تورم از رقم كنونی بالاتر نرود.

1399/01/13
21:25:13
5.0 / 5
3156
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن