رئیس كل گمرك خبر داد:

تجارت ۸۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۸ با وجود تحریم ها

تجارت ۸۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۸ با وجود تحریم ها

به گزارش تاكسی مدرن رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران، از افزایش تجارت خارجی در سال 98 به 85 میلیارد دلار آگاهی داد اظهار داشت: از این مقدار، 41.3 میلیارد دلار مربوط به صادرات و 43.7 میلیارد دلار هم مربوط به واردات بود.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از گمرك ایران، مهدی میراشرفی با اشاره به رسیدن حجم صادرات و واردات كشور به بیش از ۱۶۹ میلیون تن در سال ۹۸ اضافه كرد: میزان صادرات كشور از لحاظ وزنی به ۱۳۳/۹ میلیون تن رسید كه تقریباً معادل ۳ برابر میزان وزنی واردات و این افزایش ركوردی در تاریخ صادرات غیر نفتی در شاخص وزنی ایران بوده كه در مقایسه با زمان مشابه در سال ۹۷، رشد ۱۳/۵ درصدی را تجربه كرده است.
وی افزود: میزان وزنی واردات سال ۹۸ به ۳۵/۳ میلیون تن رسید كه نسبت به زمان مشابه ۹/۳ درصد افزایش یافته است.
رئیس كل گمرك درباب تركیب كالاهای وارداتی به كشور اظهار داشت: بیش از ۸۵ درصد كالاهای وارداتی، نهاده های تولید، مواد اولیه تولید، ماشین آلات خط تولید و كالاهای واسطه ای تولید بود و این تركیب به این معناست كه واردات در راه رونق تولید بوده است كه با رونق تولید، افزایش صادرات را شاهد خواهیم بود.
میراشرفی درباره تركیب كالاهای صادراتی نیز اظهار داشت: كالاها و فرآورده های پتروشیمی دارای بیش ترین سهم در ارزش صادرات كشور بوده كه حاكی از فاصله گرفتن كشور از خام فروشی و حركت به سمت صادرات و فروش فرآورده های نفتی، است.
رئیس كل گمرك اضافه كرد: در سال ۹۸ بیشترین صادرات را به چین داشتیم و بعد از آن كشورهای عراق با حدود ۹ میلیارد، تركیه با ۵ میلیارد، امارات متحده عربی با ۴/۵ میلیارد و افغانستان با ۲/۳ میلیارد دلار، ۵ مقصد اولیه صادرات ایران بودند كه نشان می دهد، ۵ شریك اول صادرات كشورمان از كشورهای آسیایی و اغلب از همسایگان ایران بوده اند.
وی درباره شركای وارداتی ایران نیز اظهار داشت: چین با ۱۱/۲ میلیارد دلار شریك اول ایران در واردات بود و بعد از آن امارات متحده عربی با ۸/۹، تركیه با ۴/۹، هند با ۳/۶ و آلمان با ۲/۱ میلیارد دلار ۵ شریك اول ایران در واردات هستند.
میراشرفی درباب تركیب كالاهای وارداتی نیز اضافه كرد: این كالاها شامل دو دسته ۱۰ و ۲۵ قلم می شود كه درباب ۲۵ قلم كالا، ۲۵ میلیون تن نهاده های تولید، نهاده های دامی، كالاهای اساسی، تجهیزات پزشكی و دارو وارد شده است.
رئیس كل گمرك یكی از دلیلهای اصلی كاهش یا ثبات قیمت مرغ و فرآورده های مربوط به آنرا افزایش واردات كالاهای اساسی و نهاده های دامی به كشور به میزان ۳ میلیون تن بیش تر از سال قبل دانست و اظهار داشت: برمبنای آمار گمرك ۲۹/۷ میلیارد دلار كالاهای واسطه ای، ۵/۹ میلیارد دلار كالاهای سرمایه ای و ۸ درصد كالاهای مصرفی در سال ۹۸ وارد كشور شده است.


منبع:

1399/01/09
18:33:50
5.0 / 5
3052
تگهای خبر: تولید , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن