در تشریح اقدامات شهرداری برای پیشگیری از ابتلا به ویروس كرونا مطرح شد

فرهنگ سازی و آموزش به مردم، همراه با فراهم كردن فرصت مشاركت در محلات

فرهنگ سازی و آموزش به مردم، همراه با فراهم كردن فرصت مشاركت در محلات

به گزارش تاكسی مدرن شهرداری تهران در جهت جلوگیری از كرونا فرهنگ سازی و آموزش به مردم همراه با فراهم كردن فرصت مشاركت در محلات را در دستور كار قرار داد كه در این راستا تدوین شیوه نامه و مختوای تخصصی ویژه سازمان ها و شركت های شهرداری، انجام تست غربالگری كرونا در گرمخانه های پایتخت و آمورش 4200 نانوا از مهمترین اقدامات است.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، محمدرضا جوادی یگانه در تشریح اهم اقدامات اجتماعی و فرهنگی شهرداری درباب پیش گیری از مبتلاشدن به ویروس كرونا اظهار داشت: از روزهای ابتدایی شیوع این ویروس، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران وارد عمل شد و در حوزه های سلامت، خدمات اجتماعی، امور داوطلبانه و آموزش های شهروندی كارهای خودرا شروع كرد و الان نیز اداره كارگروه «آموزش، فرهنگسازی و مشاركت مردمی » ستاد بحران و مقابله با ویروس كرونا در شهرداری تهران بر عهده این معاونت است.
وی ادامه داد: در گام اول تمامی برنامههای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، همایشها و نشستهای عمومی معاونت تا اطلاع ثانوی كنسل شد و در گامهای بعدی تمامی مجموعههای ورزشی، خانههای كودك، كارهای عمومی سرای محلهها، مجموعههای شهربانو، برج میلاد، نمایشگاه زنان و تولید ملی تعطیل شدند البته در سراهای محله، خانه های سلامت بمنظور ارائه خدمات مورد نیاز به شهروندان در حوزه مراقبت و پیش گیری از ویروس كرونا فعال می باشند. همین طور برنامههای نوروزی شهرداری با عنوان نوروزگاه تعطیل شد و بجای آن برنامههای دیگری با محوریت شهروندان در خانه با نام نوروزخانه تدارك دیده شد.

تدوین شیوه نامه و محتوای تخصصی ویژه سازمانها و شركتهای شهرداری تهران
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران افزود: خود مراقبتی بهترین راه پیش گیری از ویروس كرونا است. به همین دلیل برای افرادی كه بیشتر در معرض مبتلاشدن به این ویروس هستند از قبیل؛ استفاده كنندگان و رانندههای اتوبوس، تاكسی و مترو، مددجویان، مددكاران اجتماعی و كاركنان گرمخانهها و سامانسراها، كارگران فضای سبز و خدمات شهری، كاركنان بهشت زهرا(س)، سازمان ورزش و میادین میوه و تره بار و همه شهروندانی كه از مجموعه های مذكور استفاده می نمایند محتوای آموزشی در رابطه با نیازهای هر واحد تولید و منتشر گردید.

همین طور با پیگیری و تشكیل جلسات كارشناسی مستمر اداره كل سلامت این معاونت با مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بیش از ۲۰ عنوان شیوه نامه تخصصی نحوه ضدعفونی و مقابله با ویروس كرونا در رابطه با نیازهای مدیریت شهری تدوین و ابلاغ شد. راهنمای كنترل محیطی اتوبوس های درون و برون شهری، خودرو های درون و برون شهری، پاركها، فضای سبز و مبلمان شهری، مراكز ورزشی و استخرهای شنا، مترو و قطارهای شهری و برون شهری، گرمخانه ها، میادین میوه و تره بار، كیوسك های مطبوعاتی، جایگاههای سوخت و بانك ها بخش مهمی از شیوه نامههای تولید شده است كه مبنای عمل تمامی واحدهای تابعه شهرداری تهران قرار گرفت.


آموزش ۴۰ هزار نفر از شهروندان و كاركنان شهرداری تهران
جوادی یگانه با اشاره به ظرفیت گسترده ۳۵۲ خانه سلامت شهر تهران برای آموزش شهروندان اظهار داشت: از زمان اعلام شیوع ویروس كرونا در كشور چین آمادگی لازم در بدنه سلامت شهرداری تهران وجود داشت و قبل از شیوع این ویروس در تهران ما موفق شدیم ۲۰هزار و ۱۹۵ نفر از شهروندان را در سطح مدارس، مساجد و خانه های سلامت در رابطه با روش های پیش گیری از ویروس كرونا آموزش دهیم. بعد از شیوع ویروس آموزش های حضوری ما در سطح شهر تهران متوقف و در چارچوب تولید محتوای آموزشی و توزیع در چارچوب پوستر، فضای مجازی و نمایشگرهای شهری ادامه پیدا كرد. همین طور ۶۰۰۰ نفر از نیروهای خدماتی و كارگران خدمات شهری شهرداری تهران بصورت حضوری توسط مربیان آموزشی خانههای سلامت و ۱۴ هزار نفر از پرسنل شهرداری تهران بصورت غیر حضوری آموزش دیدند.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه اضافه كرد: بطور مستمر محتواهای لازم برای آموزش شهروندان بوسیله اكران عمومی در بیلوردهای شهری، وسایل حمل و نقل عمومی و تمامی مراكز زیر مجموعه شهرداری تهران توسط این معاونت آماده و در اختیار سازمان های مرتبط قرار می گیرد. در همین راستا تابحال در چارچوب سه موج، اطلاع رسانی در سطح شهر تهران صورت گرفته است كه در فاز اول و دوم نسبت به آموزش روشهای پیش گیری از ویروس كرونا پیام های شهری اكران گردید و در فاز سوم در قالب دعوت مردم به ماندن در خانه خودشان، پیام ها طراحی و اكران شده است.

آموزش تلفنی، دلجویی و احصاء نیازهای اساسی افراد در معرض خطر
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تاكید بر لزوم توجه به سالمندان، افراد دارای معلولیت و بیماریهای زمینهای بمنظور ماندن در خانه و عدم حضور در سطح جامعه اظهار داشت: در شرایط حاضر سالمندان، افراد دیابتی و افراد دارای معلولیت جزء گروه های در معرض خطر تلقی می شوند و در همین راستا از هفته گذشته بوسیله ۳۵۲ خانه سلامت شهر تهران تماس با افراد مذكور شروع شده است.
جوادی یگانه با اشاره بر این نكته كه تابحال با بیش از ۴۰۰۰ نفر از این افراد تماس تلفنی بر قرار شده است، اضافه كرد: در تلاش هستیم ضمن تداوم این ارتباط، تاكید بر ماندن در خانه و آموزش های تلفنی به افراد مذكور، مشكلات و نیازهای اساسی ایشان را احصاء و بوسیله ظرفیت های موجود در شهرداری و بهره گیری از داوطلبان شهر تهران نسبت به رفع نیازهای ایشان اقدام نماییم.

انجام تست غربالگری كرونا در گرمخانه های شهرداری تهران
جوادی یگانه با اشاره به اینكه یكی از وظایف مهم این معاونت، رسیدگی به افراد لطمه دیده و كاهش لطمه های اجتماعی مشهود در شهر تهران است، اشاره كرد: با بیان خبر جهانی شیوع بیماری كرونا، كمیته مدیریت و كنترل بیماری كرونا در سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی شهرداری تهران تشكیل شد و به دنبال آن ضمن آموزش تمامی نیروهای ستادی و ضدعفونی مستمر تمامی سطوح، در این مراكز بطور روزانه مواد ضدعفونی كننده دست، دستكش و ماسك توزیع می شود. همین طور تمامی مراكز به تب سنج لیزری مجهز شده و تب مددجویان قبل از ورود به گرمخانه چك می شود.
وی با اشاره به اینكه در تهران ۲۴ گرمخانه و سامانسرا هم اكنون فعال بوده و تمامی گرمخانهها روزانه ۳ بار ضدعفونی می شوند، اظهار داشت: به سبب افزایش حجم كار كاركنان گرمخانهها، فراخوان جذب نیروی داوطلب مددكار اجتماعی، مددیار، پرستار و پزشك در فضای مجازی منتشر گردید كه تابحال ۴۰ نفر در این فراخوان اعلام آمادگی كرده اند.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از انجام تست غربالگری اولیه تشخیص كرونا در مراكز خاورشهر و لویزان و برای پرسنل فوریت های خدمات اجتماعی و كاركنان سازمان خدمات اجتماعی آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به شرایط كنونی جامعه ایمن سازی گرمخانه های شهر تهران از حیث سلامت مددجویان و كاركنان گرمخانه ها اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل از ۴۰۰ نفر تست اولیه گرفته شد و تابحال ۶۰ عدد لباس ایزوله، حدود ۵۰۰۰ ماسك، بیش از ۱۰ هزار دستكش، ۱۰۰۰ لیتر مایع دستشویی، ۲۵۲ گالن ۴ لیتری محلول ضدعفونی كننده، حدود ۹۰۰۰ پد الكلی و... در گرمخانه ها توزیع شده است. تمامی گشت های فوریت های اجتماعی به لوازم بهداشتی و مواد ضدعفونی كننده و سه گشت جهت بررسی حال افراد مشكوك به ویروس كرونا به لباس های گان مجهز شده اند.
جوادی یگانه با اشاره به اینكه در تمامی گرمخانه ها یك اتاق ایزوله برای افراد مشكوك به ویروس كرونا اختصاص داده شده است، افزود: طی هفته گذشته با بهره گیری از ظرفیت افراد داوطلب، سازمان های مردم نهاد و جمعیت هلال احمر ضمن اهدای بسته های بهداشتی خیرین به بیش از ۴۰۰۰ نفر از مددجویان تمامی مراكز نگهداری شهرداری تهران، نسبت به آموزش بهداشت فردی به این افراد اقدام شده است.

توزیع ۱۰۰۰ بسته لوازم بهداشتی در گود و گاراژهای تفكیك زباله
وی با تاكید بر اینكه مباحث مربوط به كودكان كار و خیابان به خصوص كودكان زباله گرد را بطور ویژه دنبال می نماییم، اظهار داشت: كمك های حمایتی از این كودكان را در دستور كار قرار دادیم. قسمتی از این كمك ها ارائه خدمات درمانی و توزیع بسته های بهداشتی شامل دستكش، ماسك، صابون و اسپری ضدعفونی كننده دست است كه تلاش نموده ایم ضمن اهدای این اقلام نسبت به آموزش این افراد اقدام نماییم. نخستین اقدام در این خصوص حضور تیم پزشكی در گودها و گاراژهای تفكیك زباله بود كه در ایام گذشته شروع گردید و باتوجه به اهدای اقلام و اعلام آمادگی خیرین و افراد داوطلب در ایام آینده نیز ادامه می یابد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران عنوان كرد: همین طور بمنظور غنا بخشیدن به تغذیه افراد حاضر در گودهای زباله گردی از روز گذشته ۲۰۰ پرس غذای گرم در این اماكن توزیع شد و طبق پیش بینی در هفته پیش رو به توزیع ۱۰۰۰ پرس غذا می رسیم. تامین و طبخ غذا به عهده سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی است، اما توزیع را به عهده سازمان های مردم نهاد گذاشتیم؛ چونكه آنها شناخت بهتری نسبت به جامعه محلی داشته، پذیرش بهتر و امكان توزیع عادلانه تر دارند.
جوادی یگانه افزود: متناسب با ارزیابی نیاز افراد زباله گرد در ایام آینده، ظرفیت داریم میزان توزیع اقلام بهداشتی و تغذیهای را افزایش دهیم.


بیش از ۱۰۰ مشاور و روانشناس داوطلب آماده ارائه خدمت
وی با اشاره به اینكه شیوع بیماری كرونا موجی از استرس، ناامنی، اضطراب و ترس را در جامعه، خانواده ها و كودكان به وجود آورده است، اشاره كرد: تسهیل گری برای ارائه خدمات تخصصی سلامت روان از وظایف اصلی اداره كل سلامت است. در این راستا، بهره مندی از ظرفیت مشاوران و روانشناسان دارای صلاحیت در سرای محله ها در دستور كار قرار گرفت و همین طور این ظرفیت باتوجه به اعلام آمادگی سازمان نظام روانشناسی كشور تقویت شد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران بیان كرد: هم اكنون بیش از ۱۰۰ نفر از مشاوران و روانشناسان داوطلب و دارای پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی آماده ارائه خدمت برای كاهش استرس و اضطراب شهروندان خصوصاً سالمندان، افراد دارای معلولیت و افراد دارای بیماری های زمینه ای هستند كه خدمات روانشناختی را به صورت تلفنی به شهروندان ارائه می دهد.
جوادی یگانه افزود: اسامی و شماره تماس مشاوران و روانشناسان داوطلب در اختیار تمامی خانه های سلامت ۳۵۲ محله پایتخت قرار گرفته است و شهروندان می توانند ضمن ارتباط تلفنی با سرای محله ها با این افراد مرتبط شوند. همین طور اطلاعات تمامی خانه های سلامت شهر تهران و محتواهای آموزشی درباب نحوه مقابله و پیش گیری از بیماری كرونا بر روی سایت اداره كل سلامت شهرداری تهران به آدرس http: //salamat.tehran.ir قابل دسترس است.


آموزش ۴۲۰۰ نانوا برای پیش گیری از مبتلاشدن به ویروس كرونا

وی از آموزش نانواهای تهران درباب رعایت نكات بهداشتی و نحوه مقابله با ویروس كرونا آگاهی داد و اظهار داشت: با همكاری اتحادیه نانواهای سنتی تهران، توسط ۳۵۲ خانه سلامت شهرداری تهران نسبت به آموزش۴۲۰۰ نانوایی شهر تهران و نصب پوسترهای آموزشی اقدام گردیده است. عدم پرداخت پول نقد، استفاده از كارت خوان، استفاده از انبر برای تحویل نان و رعایت نكات بهداشتی توسط نانواها سبب كاهش همه گیری كرونا می شود.


ارائه كتابهای الكترونیكی رایگان


معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران درباب اقدامات انجام شده در حوزه آموزشهای شهروندی عنوان كرد: یكی از مواردی كه از روز اول تعطیلی مدارس عنوان شد، بحث سلامت روان و پر كردن اوقات فراغت خانوادهها خصوصاً كودكان و نوجوانان بود. با توجه به این كه اداره كل آموزشی های شهروندی، دبیرخانه شهر دوستدار كودك است، در این مورد پیش قدم شد و رایگان شدن سایتهای تماشای فیلم و سریال بعنوان نخستین پیشنهاد عنوان شد كه با حمایتهای وزارت ارتباطات این اتفاق محقق شد.
وی دومین اقدام را كتابخوانی عنوان نمود و اضافه كرد: برنامه ریزی شد در هر هفته با توافق یكی از استارت آپهای حوزه كتاب، كتابهای الكترونیكی كودك و نوجوان در یك بازه زمانی رایگان شود تا شهروندان بتوانند از این كتاب ها استفاده كنند. قسمتی از این هزینه را معاونت اجتماعی شهرداری تهران پرداخت می كند و بخش دیگر شامل تخفیف خود استارت آپ می شود.


تولید بیش از ۱۹۰ عنوان آموزشهای بهداشتی فردی و عمومی


معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران افزود: این كار در هفته اول با اپلیكیشن «طاقچه» آغاز و بیش از ۴۰۰۰ كتاب دانلود شد. در هفته دوم این طرح با اپلیكیشن «واو خوان» ادامه پیدا كرد و آغازگر یك جریان شد. بخش های دیگر هم به این كار ورود كردند و كار با قوت بیشتری ادامه پیدا كرد.
جوادی یگانه با اشاره به اینكه برای سرگرم شدن بچه ها بازی هایی كه می توانند در خانه انجام دهند را معرفی كردیم، اظهار داشت: از تعدادی نویسنده درخواست كردیم برای بچه ها كتاب بخوانند كه آقایان فرهاد حسن زاده و مصطفی رحمان دوست این كار را انجام دادند. تعداد تولیدات آموزش های حوزه فردی و عمومی بیش از ۱۹۰ عنوان است. در كنار این تولیدات سعی كردیم در حوزه سلامت روان هم نكاتی برای بچهها مطرح نماییم.


آغاز به كار سامانه «كار داوطلبی» در هفته آینده
وی درباب اقدامات در رابطه با جذب افراد داوطلب و مسئولیت پذیری اجتماعی اشاره كرد: مهم ترین اقدام دراین زمینه نحوه جذب نیروهای داوطلب و نوع به كارگیری آنها بود كه بوسیله ظرفیت های موجود در مدیریت شهری، خیرین و سازمان های مردم نهاد و استفاده از سامانه ۱۳۷ انجام شد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از شروع به كار سامانه «كار داوطلبی» در هفته آینده آگاهی داد و اضافه كرد: داوطلبان و سازمان های مردم نهاد می توانند با ثبت نام در این سامانه نوع فعالیت و تخصص خودرا تعریف كنند تا در مواقع نیاز بتوان از ظرفیت آنها استفاده نمود.
جوادی یگانه با اشاره به اینكه تلاش میكنیم شبكه توزیع را در سطح محلات تهران راه اندازی نماییم، عنوان كرد: این شبكه میتواند در صورت محدودیت های ترددی، اقلام مورد نیاز شهروندان را به آنها برساند. نقش شهرداری در این خصوص تسهیل گرانه است. در واقع شهرداری رابط سازمان ها، شركت های عمومی و خصوصی و شهروندان می شود.
وی عنوان كرد: حدود ۶۰ محله كم برخوردار شهر را شناسایی كردیم. در مرحله اول در حال رایزنی برای آموزش و توزیع اقلام بهداشتی در ۱۰ محله كه شرایط سخت تری دارند، هستیم.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، جوادی یگانه در آخر اصرار كرد كه مدیران و كارمندان شهرداری تهران در چارچوب یك تیم همراه، تلاش دارند تا با كمك سایر نهادها از میزان مبتلاشدن به كرونا بكاهند و اقدامات معاونت امور اجتماعی و فرهنگی بعنوان كارگروه «آموزش، فرهنگسازی و مشاركت مردمی » ستاد بحران و مقابله با ویروس كرونا در شهرداری تهران فعالیت میكنند و سایر بخش های شهرداری نیز در كارگروههای دیگر این ستاد كارهای فراوانی داشتهاند.1398/12/25
15:49:22
5.0 / 5
3714
تگهای خبر: آموزش , تاكسی , تردد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن