انقلاب اسپار هند در صنعت خرده فروشی

انقلاب اسپار هند در صنعت خرده فروشی

تاكسی مدرن: دنیای خرده فروشی و یا به اصطلاح بین المللی اش Retail روز به روز دستخوش تغییرات اساسی می شود و عواملی تعیین كننده چون تكنولوژی نقش مهمتری در زیرساخت های آن دارد. شاید تا چند سال پیش فروش و تحویل آنلاین كالا انقلابی نوین در خرده فروشی به حساب می آمد اما امروز دنیا به سمتی حركت می كند كه تجربه خرید را به تجربه ای هیجان انگیز برای مشتریان تبدیل كند. باتوجه به اهمیت استفاده از فضاهای فروشگاهی و نقش مهمی كه در ایجاد درآمد بیشتر دارد، ساز و كار آفلاین برای ایجاد این تجربه گرفتار محدودیت شده و برندها اهتمام در بهره گرفتن از فناوری برای تامین نیازهای عاطفی مشتریانشان هستند.


یكی از بهترین و پیشروترین این نمونه ها اسپار هند است. مجوز فعالیت اسپار هند توسط اسپار اینترنشنال به گروه "لندمارك" در دبی داده شده و امروز بیشتر از ۲۳ هایپرماركت در سراسر این كشور دارد. اگر بخواهیم از مشتریان اسپار هند بگوییم می توانیم به این نكته اشاره كنیمكه اكثریت آنها را گروه سنی بالای ۲۵ سال می سازند كه تمركز اصلی شان روی قیمت مناسب می باشد. از ین جهت، استراتژی اسپار هند روی ایجاد تفاوت از لحاظ تجربه خرید و قیمت است. از آنجایی كه قیمت حوزه ای است كه تقریباً تمام فروشگاه های زنجیره ای در هند روی آن مانوور می كنند، اسپار استراتژی اصلی خودرا به تجربه خرید بهتر مشتریانش مختص كرده است.
در همین راستا، تكنولوژی بعنوان عامل اصلی تفاوت به كار گرفته شده تا اسپار انقلابی در صنعت خرده فروشی در هند ایجاد كند. در زیر به موارد به كارگیری اسپار از فناوری و نوآوری اشاره خواهیم كرد:
· "خانه خودرا طراحی كنید": این تكنولوژی این امكان را به مشتریان می دهد تا دكور منزل خودرا بطور مجازی روی صفحات لمسی ایجاد كنند و قبل از خرید، دید بهتری از فضای جدید خود داشته باشند.
· "صفحه لمسی مخصوص بچه ها": این صفحه برای بچه ها بازی های مختلف و سرگرمی فراهم می آورد تا پدر و مادرهایشان راحت تر خرید كنند.
· "كیوسكهای كمكی": این كیوسك ها در نقاط مختلف فروشگاه جانمایی شده اند تا مشتریان بتوانند شخصاً كالاهای مورد نیاز خودرا پیدا كنند.
· "كیوسك های سلف چك آوت": این كیوسك ها به مشتریان این امكان را می دهند تا در صف خرید معطل نشوند و بتوانند بدون مشكل هزینه های خرید خودرا پرداخت كنند.
· "مدیریت انرژی": اسپار با سیستم ردیابی روی میزان مصرف برق نظارت دارد و آنرا ردیابی می كند.
· "اپلیكیشن كمكی در طبقات": این اپلیكیشن امكان دسترسی سهل و سریع مشتریان به اطلاعات در رابطه با موجودی كالا را در طبقات مختلف فروشگاه فراهم می آورد.
اما نوآوری های اسپار به همین جا ختم نمی گردد. نوآوری اصلی اسپار به نصبكیوسك دیجیتال در یكی از بزرگترین پارك های فناوری دنیا یعنی "مانیاتا تك پارك" است. پارك فناوری مانیاتا در بنگلور به مساحت ۳۰۰ هكتار، خانه برندهای پیشرویی چون IBM، فیلیپس، NVIDIA، نوكیا و رویز رویس است. این كیوسك دیجیتال در ارائه تجربه خرید آسان و منحصربفرد و تحویل كالا بسیار دقیق و پیشرو است. این كیوسك یك صفحه لمسی ساده دارد و تور مجازی هایپرماركت، سفارش و تحویل در همان روز را برای كارمندان پارك فناوری فراهم می آورد.

نوآوری و تكنولوژی را كنار بگذاریم، رابطه اسپار با تامین كنندگان، كارمندان و مشتریانش، نقشی پررنگ در انقلاب صنعتی این خرده فروش در هند داشته است كه به تفكیك به آنها خواهیم پرداخت:
اسپار و تامین كنندگان
مدل عملیاتی اسپار بر اساس زنجیره تامین كارآمد و رابطه تنگاتنگ با تامین كنندگان برای دستیابی آنها به بیشترین حاشیه سود امكان دارد. مقیاس سیستم پخش و حمل و نقل اسپار با كاهش هزینه های عملیاتی همراه می شود. بدین سان كه حجم زیاد محصولات در مركز پخش، هزینه های ثابت را به شكلی سرشكن می كند تا منجر به كاهش هزینه های واحد شود.
اسپار و كارمندان
اسپار برای كارمندانش دوره های آموزشی سختگیرانه ای را ترتیب می دهد تا كارمند در هر سطحی كه باشند خودرا ارتقا دهند. كارمندان اسپار علاوه بر گذراندن دوره هایی كه منجر به خلق محیط كاری سالم تر و رقابتی تر برای خود و دیگران می شود، ماهانه امكان انتخاب شدن بعنوان كارمند ماه و گرفتن جایزه را دارند. علاوه بر این اسپار كارت های "متشكریم" را طراحی نموده تا كارمندان بتوانند از هر فردی كه در كاری كمكشان می كند، تشكر كنند.
اسپار و مشتریان
اسپار با راه اندازی كمپین "جشن هند" تمامی فستیوال های داخلی را جشن می گیرد. از این طریق، اسپار میراث فرهنگی، وسعت جغرافیایی، زبان های گوناگون، دست پخت های متنوع و سبك زندگی مختلف مردم را محترم می شمارد و با پاس داشتن آنها، مردم هند را به یكدیگر نزدیكتر می كند. ۲۱۲۱


منبع:

1398/12/04
22:55:40
5.0 / 5
3835
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن