برگزاری یك عروسی متعارف چقدر خرج برمی دارد؟

برگزاری یك عروسی متعارف چقدر خرج برمی دارد؟

تاكسی مدرن: حالا عروسی ها دیگر از قالب یك میهمانی صرف خارج شده اند، عروسی نمادی است برای نشان دادن وقعیت اجتماعی و اقتصادی خانوار با هزاران پیش درامد و پس درامد.امیرعباس آزرم وند- مراسم عروسی دیگر دورهمی ساده فامیل ها نیست، برای نشان دادن خوشی از پیوند یك زوج؛ امروز خانواده ها چنان درگیر و دار برگزاری مراسم عروسی می شوند كه گویا مقرر است تصویری جهانی از مراسم عروسی خود به نمایش بگذارند.
هر چند ظهور شبكه های اجتماعی و انتشار تصاویر از مراسم های لاكچری عجیب و غریب در تغییر این سبك زندگی بی تاثیر نیست اما این شیوه از زندگی باعث شده است مراسم عروسی حالا "ته" نداشته باشد.
حالا فیلمبرداری عروسی به جزئی لاینفك از مراسم تبدیل گشته است، تصویر برداری قبل از برگزاری مراسم عروسی، آتلیه پیش از عروسی و در این راه برخی عروس و دامادها هزینه تصویربرداری های انچنانی را در كویر و دریا و... به جان می خرند تا تصویری ماندگار از جشن عروسی خود در اختیار داشته باشند.
تصویربرداری هایی با ملزوماتی در حد و اندازه یك فیلم سینمایی. خرید دسته گل، گل زدن ماشین عروس، تالار، میهمانی اختتام شب در تالاری جداگانه، تصویربرداری مراسم عروسی، موزیك و البته لباس و حلقه... و البته آرایشگاه عروس و اخیرا آرایشگاه داماد؛ همگی هزینه ها را بی حد كرده اند اما واقعیت داستان چیست؟
اولین گام، آرایشگاه
با اهمیت یافتن فیلمبرداری در مراسم های عروسی، آن هم به دفعات، آرایشگاه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است. اگر تا قبل از این تنها عروس بود كه هزینه آرایشگاه را می پرداخت، امروزه دامادها نیز با هر بار، برنامه فیلمبرداری سری به آزایشگاه ها می زنند و كار و بار آرایشگران دامادها نیز به اندازه ارایشگران عروس سكه است. بررسی ها نشان داده است حداقل هزینه ارایش عروس در ارایشگاه هایی كه برند معروفی نیستند، یك میلیون تومان آب می خورد اما آرایشگاه های برند تا چندین برابر این مبلغ را دریافت می كنند. متعارف این مبلغ ۴ میلیون تومان عنوان شده است كه هم اكنون اغلب خانواده های تهرانی دو بار این هزینه را پرداخت می كنند، یك دفعه برای فیلمبرداری فیك و یك دفعه برای عروسی.
در مقابل هزینه آرایش داماد از حدود ۲۰۰ هزار تومان شروع می شود و تا دو میلیون تومان نیز بطور متعارف افزایش می یابد. پاكسازی صورت، ترمیم مو، ترمیم ابرو و مواردی از این دست در پكیج آرایش دامادها جایگاه ویژه ای را داراست.
اجاره خودرو در مواقع خاص
اجاره خودرو در مواقع خاصی برای برخی خانوارها صورت می گیرد. خودروای بسیار لاكچری، حتی تا شبی ۱۰ میلیون تومان با راننده در این بازار مشتری دارند. برخی خودرو های انتیك و قدیمی نیز در این بازار موقعیت خاصی را از ان خود می كنند. گل زدن به خودرو بر عهده صاحب مجلس عروسی است. هزینه گل زدن در گفت و گو با گل فروشی ها بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان اعلام شده است اما متعارف هزینه در این بخش ۸۰۰ تا یك میلیون تومان است. دسته گل عروس نیز بین دویست تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه بر میدارد.
«خانه» داریم تا خانه
هیچ ازدواجی بدون محل سكونت كامل نمی گردد. این در شرایطی است كه ظرف یك سال قبل قیمت واحدهای مسكونی در تهران بطور میانگین بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش یافتند. طبق آمارهای رسمی میانگین هر متر واحد مسكونی در خرداد ماه امسال در تهران به حدود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد یعنی خرید یك واحد مسكونی ۱۰۰ متری در یك محله مركزی شهر، مثلا خیابان آزادی برای یك زوج جوان حدودا یك میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان آب می خورد.
در محله های جنوبی تر تهران مانند خیابان كمیل نیز قیمت هر متر واحد نوساز ۱۰ میلیون تومان و واحدهای قدیمی تر به هشت میلیون تومان بالغ می شوند. درنتیجه اگر خرید خانه در محله كمیل هم مدنظر زوج ها باشد برای آن هم حدود یك میلیارد تومان هزینه را باید كنار بگذارند. در صورتیكه اگر عروس و داماد قصد كرده باشند بعد از ازدواج در واحدی از برجهای مشهور تهران یا یكی از پنت هاوس های نزدیك به سعادت آباد هم ساكن شوند، باید به هزینه ۲۵ میلیارد تومانی بیاندیشند. از طرف دیگر احیانا بعضی از نو عروسان و نودامادها ترجیح دهند به جهت اینكه خانه دار شوند به حاشیه تهران مانند هشتگرد، اسلامشهر، پردیس و پرند بروند كه طبیعتا هزینه واحدها در این مناطق به نسبت تهران به مراتب كمتر است.
این میان برای رهن یك واحد ۸۰ متری در مركز شهر نیز باید در حدود ۱۰۰ میلیون تومان كنار گذاشت و طبعا در این بخش نیز واحدهای لوكس قیمتهای كهكشانی دارند.
و اما لباس
لباس عروس خانم ها اگر كرایه نباشد غالبا از یك میلیون تومان به بالا هزینه دارد. كت و شلوار دامادی نیز از این وضعیت مستثنی نیست و حداقل قیمت برای یك كت و شلوار كمتر از پانصد هزار تومان نیست. هر چند در بعضی موارد لباس عروس از طرف خانواده با هزینه ای حداقل سیصد زهار تومانی كرایه می شود اما لباس داماد باید حتما خریداری شود.
هزینه طلا چقدر است؟
با وجودی كه افزایش شدید قیمت طلا باعث شده است خیلی از خانوارها خرید سرویس و... را فاكتور بگیرند اما حلقه عروسی قابل چشم پوشی نیست. طلا هم اكنون گرمی ۴۱۲ هزار تومان قیمت دارد و یك گرم طلای ساخته شده از ۴۵۰ هزار تومان به بالا قیمت دارد. خرید حلقه ای با سه گرم طلا نیز هزینه ای حداقل یك یملیون و پانصد هزار تومانی را برای یك از زوجین و حداقل سه میلیونی را برای هر دو در بر دارد.
فاصله ۱۰۰ برابری
خسرو ابراهیمی نیا، رئیس اتحادیه تالارداران تهران، در گفتگو با خبرانلاین می گوید سقف هزینه تالارها روشن نیست، اما كف هزینه ها مشخص است. بدون تردید می توانم بگویم با نفری ۳۰ هزار تومان، به صرف یك مدل غذا و نوشیدنی می توان در تهران یك عروسی برگزار كرد، این یعنی ۲۰۰ میهمان، ۶ میلیون تومان هزینه روی دست صاحب مجلس می گذارد و از این دست عروسی ها نیز كم نداریم اما خود وی نیز می گوید این اختتام داستان نیست. اغلب خانواده ها تقاضای سرو چندین نوع غذا دارند، به همراه بستنی و نوشیدنی و میوه ها و شیرینی های گوناگون و... ملزوماتی كه هزینه برگزاری برخی مراسم ها را تا صد برابر نیز بالا می برد.
حالا نه فقط رئیس اتحادیه تالارداران كه سایر فعالان این صنف نیز از تغییر سبك زندگی و كاهش تعداد عروسی ها و مراسم هایی از این دست در تالارها گله مندند. البته دلیل اصلی را موقعیت نامساعد اقتصادی نمی دانند بلكه معتقدند باغ - تالارهای اطراف تهران كه برخی نیز بدون مجوز فعالیت می نمایند، در این امر دخیلند، باغ - تالارهایی كه گاهی تا پاسی از شب باز هستند و سرویس دهی به مهمانان در ان ها امكان پذیر است در صورتیكه تالارهای درون شهری با محدودیت ساعت كاری در ساعات پایانی شب مواجهند.
در عین حال شكل گل آرایی و شیوه برگزاری مراسم و... در این تالارها به ذهنیت امروز جامعه شهری، خصوصا در شهرهای بزرگ نزدیكتر است، اركسترهای پرسر و صدا، سرو انواع غذاهای ایرانی و فرنگی در محیط باغ و... مراسم هایی كه هزینه برگزاری انها سقف ندارد.

از عروسی ۶ میلیون تومانی تا ۶۰۰ میلیونی
مدیر یكی از باغ های حوالی غرب تهران در گفتگو با خبرانلاین درباره هزینه متعارف برگزاری یك مراسم عروسی در باغ- تالارها اظهار داشت: حداقل و حداكثر هزینه ورودی به باغ، ارقام بین ۵ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان در نوسان بودند و هر چه باغ معروف تر باشد، ورودی نیز افزایش می یابد. جالب اینكه رقم فوق تنها یك دستگرمی برای هزینه های تمام نشدنی شب وصال است!
این مدیر داخلی تالار، در ارتباط با هزینه های غذا و پذیرایی مهمانان، اظهار داشت: بسته به توان طرف مقابل و منویی كه برای مراسم انتخاب كنند، قیمت ها متغیر است ولی در باغی متعارف، منوی حداقلی برای هر نفر ۲۵۰ هزار تومان و منوی حداكثری دو میلیون تومان است. با تفاوت كه در منوی ارزان ۱۲ مدل غذا، پنج نوع میوه و پنج نوشیدنی برای هر نفر وجود دارد اما در منوی دو میلیونی ۶۰ نوع غذا شامل ایرانی و فرنگی، دریایی و گیاهی در كنار ۱۲ نوع میوه و انواع نوشیدنی ها قرار دارد. در نتیجه بسته به انتخاب مشتری برای منوی افراد قیمتها تغییر می كنند.
هنگامی كه با او از قیمت حداقلی رئیس اتحادیه تالار داران صحبت كردیم، وی پاسخ داد: البته ایشان با شما بسیار ارزان حساب كردند ولی برای یك نوع غذا قیمت خیلی كم می شود. به هر حال هزینه غذا و نوشیدنی، یا بستنی و مخلفات دیگر هر كدام بر هزینه منو می افزاید. گرچه به نظر من آقای ابراهیمی نیا دوست داشتند شما مشتری او شوید و در این رابطه حسابی هم تخفیف دادند!
او در ارتباط با هزینه موزیك زنده و خواننده هم اشاره كرد: در این بخش هم قیمتها متفاوت می باشد، در مدت فعالیت من در این باغ، ارزان ترین مراسم حداقل پنج میلیون تومان برای یك شب هزینه به دنبال داشته ولی اگر تمایل به انتخاب خوانندگان و دی جی های مشهور تر باشد این هزینه تا ۳۰ میلیون تومان نیز افزایش خواهد یافت.
همچنین در ارتباط با ماشین عروس گل زده نیز ارقامی بین یك میلیون تا پنج میلیون تومان اعلام شده كه البته باید توجه داشت، خودرویی كه برای یك شب عروسی پنج میلیون تومان هزینه به دنبال دارد، مازراتی است كه البته باید به همراه راننده مخصوص خود در مراسم شركت نماید.
وی در ادامه اضافه كرد: به نظر من باید توجه داشته باشید كه باغ ها شرایط كاری سخت تری دارند و از هشت بامداد كار در آن شروع می شود و میهمانان نیز اغلب تا یك بامدادان می مانند. در حالی كه تالارهای درون شهر این مشكلات را ندارند. گرچه شایعاتی هم وجود دارد كه باغهای حاشیه تهران اجازه مصرف نوشیدنی های غیر مجاز را می دهند كه به نظر من خبر درست نیست، برای اینكه اماكن به این مسائل به شدت سخت گیر است!
چنانچه تعداد میهمانان را ۲۰۰ نفر مفروض داشته باشیم، در مراسمی كه این باغ برگزار می نماید، عروس و داماد یا بهتر است گفته شود خانواده این زوج برای عروسی حداقل ۶۰ میلیون تومان باید هزینه كنند. چنانچه خانواده ها دست به نقدتر باشند و بخواهند با حداكثر هزینه ها زوج های خودرا به خانه بخت رهسپار كند، این هزینه به حدود ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود؛ البته مدنظر داشته باشید كه هزینه های جهیزیه، آرایشگاه و... محاسبه نشده اند.
به این ترتیب با احتساب متوسط ۶ تا ۶۰ میلیون نفر هزینه برگزاری مراسم در تالاری متعارف در تهران با دویست میهمان و هزینه یك تا ۴ میلیونی آرایشگاه عروس و دویست هزار تومانی تا یك میلیون تومانی آرایشگاه داماد؛ به همراه هزینه ۴ تا ۱۵ میلیونی تصویربرداری از مراسم به همراه ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی دسته گل و ۵۰۰ هزار تا چهار میلیونی گل آرایی ماشین عروس و هزینه حداقل سه میلیونی حلقه عروسی و كف قیمت یك میلیونی برای لباس عروس و داماد می توان نتیجه گرفت یك مراسم ساده عروسی بدون محاسبه قیمت مسكن و جهیزیه بین ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به شكل متعارف هزینه روی دست خانوارها می گذارد. این بها برای متعارف ترین و ساده ترین شكل عروسی محاسبه شده است. لازم به تضویح است تنها مراسم عروسی در بعضی موارد برای دویست میهمان حدود ۶۰۰ میلیون تومان آب می خورد.
۲۲۳۲۲۸


منبع:

1398/07/12
14:09:28
5.0 / 5
4506
تگهای خبر: باغ , سرویس , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن