در تهران گردی یك عضو شورای شهر تهران انجام شد

رونمایی نخستین از بیمارستان ریلی جنگ و اطلس دفاع مقدس

رونمایی نخستین از بیمارستان ریلی جنگ و اطلس دفاع مقدس

به گزارش تاكسی مدرن یك عضو شورای شهر تهران از ضرورت ثبت اسناد دستگاه های دولتی در جنگ تحمیلی اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است قطاری كه بعنوان بیمارستان مجروحان جنگی را منتقل می كرد تحت عنوان نخستین بیمارستان ریلی به باغ موزه دفاع مقدس منتقل شود.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، بامداد امروز احمد مسجد جامعی به مناسبت هفته دفاع مقدس از باغ موزه دفاع مقدس بازدید كرد و با بیان این كه تپه های عباس آباد یك مكان تفریحی و گردشگری می باشد كه در اسناد بالادستی آن هم این نقش برای آن دیده شده بود، اظهار داشت: در مورد ساخت و ساز در اراضی عباس آباد حساسیت زیادی وجود دارد بگونه ای كه حتی در زمان كرباسچی - شهردار اسبق تهران - مطالعات برای ساخت نمایشگاه كتاب انجام شد اما در نهایت به علت حساسیت ساخت و ساز مسكوت ماند.

وی با بیان این كه در این اراضی ساخت مجموعه بهم پیوسته هنر شامل خانه شعر، خانه معمار، خانه موسیقی و غیره پیشبینی شده بود و حتی در اسناد بالادستی هم به این مهم توجه شد، اظهار نمود: اخیرا شهرداری باغ هنر كه با الهام از چهارباغ اصفهان است را در این مجموعه ساخته و مقرر است در این باغ هنر مجموعه های مختلف هنری گردآوری شود.

به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، سید محمدحسین حجازی - مدیرعامل اراضی عباس آباد - هم با بیان این كه تالار شهر با ظرفیت ۵۰۰۰ نفر در مجموعه اراضی عباس آباد و باغ هنر دیده شده بود اما آنرا به بوستان ولایت منتقل كردند، اظهار داشت: پاركینگی كه در مجاورت كتابخانه ملی قرار دارد و باعث خسارت به دیواره های كتابخانه شده بود در این مدت ایمن سازی شد اما هنوز در مورد این پاركینگ - كه در پهنه غربی اراضی عباس آباد قرار دارد - تصمیم گیری نشده است.

وی با اشاره به اینكه كوشك هنر - كه در مجموع باغ هنر قرار دارد - هرچند ۷۵ درصد پیشرفت فیزیكی دارد، به علت مشكلات مالی متوقف شده است، اظهار نمود: شهردار تهران در بازدید از این منطقه قول همكاری داد.

به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، مسجدجامعی در ادامه تهرانگردی خود كه به مناسبت هفته دفاع مقدس از باغ موزه دفاع مقدس شروع شد به نمایشگاه پهپادهای غنیمتی رفت و از پهپادهایی كه توسط نیروهای نظامی كشور غنیمت گرفته شده است، بازدید كرد.

وی همینطور در بازدید از نمایشگاه نقش وزارت راه و شهرسازی در جنگ تحمیلی با بیان این كه تهران ۱۹۰ بار مورد حمله هوایی قرار گرفت و نخستین مكانی كه مورد حمله قرار گرفت، فرودگاه مهرآباد بود، اظهار داشت: مردم تهران نقش ممتازی در دفاع از پایتخت داشتند.

مسجدجامعی با اشاره به چاپ تصاویر خاص وزارت راه و مسكن از اقداماتشان در جنگ تحمیلی خاطرنشان كرد: این عكس ها برای نخستین بار است كه منتشر می شوند و می بایست شناسنامه عكس و عكاس آن هم ثبت گردد.

این عضو شورای شهر تهران اضافه كرد: در سال های اخیر از سایر وجوه جنگ غفلت شده است. در این نمایشگاه قطاری به معرض نمایش گذاشته شده است كه چهار واگن آخر آن اتاق عمل بود و نخستین بیمارستان ریلی است. به قول مسؤلان وزارت راه و شهرسازی به دنبال رایزنی با مسؤلان باغ موزه مقرر است به این مكان منتقل شود.

وی با بیان این كه جنگ قسمت های ناشناخته زیادی دارد، با اشاره به رونمایی از اطلس بمباران شهر تهران، افزود: وزارت راه اسنادی را منتشر نموده است كه مختص گلوله باران و حمله موشكی به تهران است. برپایه این اسناد بیشترین حملات موشكی متعلق به اسفندماه سال ۶۶ و فروردین ماه ۶۷ است كه آثار انفجار موشكی در مناطق مسكونی در ماه های پایانی جنگ به وضوح قابل مشاهده بود. لازم است اسناد و آثار این وجوه جنگ هم حفظ شود.

این عضو شورای شهر تهران اضافه كرد: راه آهن ایران در زمان جنگ هشت میلیون مسافر و چهار میلیون تن تجهیزات جابه جا كرد و پنج واگن ۱۰۰ تختخوابی بعنوان اتاق عمل مورد استفاده قرار گرفت ازاین رو لازم است این وجوه جنگ هم حفظ شود.

وی با بیان این كه یكی از برنامه های باغ موزه دفاع مقدس تهیه اطلس گردشگری دفاع مقدس است، اظهار داشت: بر این اساس نقاطی كه در تهران مورد حمله قرار گرفت شناسایی و تا آخر سال هم نقشه و هم سامانه آن رونمایی می شود. مسؤلان شهرداری عنوان كرده اند كه می خواهند آن حادثه ای را كه در یك محل رخ داده با تابلو به اطلاع عموم برسانند اما به نظرم نصب تابلو امكان دارد مشكلاتی را ایجاد كند و بنابراین باید چاره اندیشی شود و راهكارهای بهتر را بیابیم.

مسجدجامعی در ادامه به نمایشگاه بین المللی «هنر برای صلح» بازدید كرد و از نزدیك از تابلوهای این نمایشگاه كه عصر امروز شروع به كار می كند، بازدید كرد و گقت: نمایشگاه هنر برای صلح در عرصه جهانی توانسته جایگاه خویش را پیدا كند و امسال هم با مبحث زنان – كودكان و اقوام صلح كار خویش را در سه حوزه عكس، نقاشی و فیلم آغاز می كند.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این كه مجموعه ارزشمندی در این نمایشگاه عرضه شده است، اظهار نمود: در این نمایشگاه تابلویی از تصویر زنان قربانی خشونت وجود داشت كه هنرمند این كار عكس زنان قربانی خشونت را در یك تابلو گردهم آورده بود و به نظرم اگر از این الگو الهام گرفته شود و عكس زنان شهید را تهیه نماییم بسیار مناسب می باشد چون كه این زنان قربانی خشونت و جنگ شده اند و در جهت دفاع از كشور به شهادت رسیده اند.

وی همینطور در ادامه به مناسبت سالگرد روز جلال آل احمد از خانه موزه سیمین و جلال بازدید كرد و با اشاره به تابلوهای نصب شده در این خانه اظهار داشت: خوب است كه شناسنامه این تابلوها هم در كنار آنها نصب شود.

مسجدجامعی همینطور از خانه نیمایوشیج كه در مجاورت خانه سیمین – جلال قرار دارد، بازدید و اظهاركرد: از زمان قالیباف شهرداری تهران به دنبال تملك خانه نیما یوشیج بود و در تهرانگردی قبل هم ما از این خانه بازدید كردیم و مالك تنها اجازه داد كه من از این خانه بازدید كنم و حتی فرایند دریافت پروانه را هم گذرانده بود كه نهایتا شهرداری تهران به مبلغ ۲۱ میلیارد تومان این خانه را تملك كرد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این كه این خانه دارای سقف شیروانی است و به سبك خانه های شمالی ساخته شده است، اظهاركرد: به علت وجود نیما شاعران زیادی به خانه رفت و آمد می كردند و از آنجایی كه سیمین دانشور روحیه میهمان دوستی داشت شاعران و بزرگان عرصه نویسندگی جلسات ادبی شان را بیشتر در خانه سیمین و جلال برگزار می كردند اما به خانه نیما هم رفت و آمد داشتند.

وی با بیان این كه نیما را پدر شعر نو فارسی می نامند، اظهار داشت: از شهرداری تشكر می كنم كه نسبت به حفظ این خانه اقدام نموده است اما باید هرچه سریعتر این خانه مرمت و به بهره برداری برسد. به نظر می آید تعمیر و نگهداری خانه نیمایوشیج حتی از خانه جلال و سیمین هم كمتر است و به نظر می آید هرچه سریعتر می بایست طرح مرمت خانه نیما عرضه شود.

مسجدجامعی با اشاره به این كه در میان خانه نیما و جلال یك خانه قدیمی دیگر وجود دارد كه به نظر می آید آن هم باید حفظ شود، اظهار نمود: مسؤلان این خانه معتقدند كه پناهگاه شهید اندرزگو هم در این راسته است كه باید بررسی بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان این كه شورای شهر ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار برای نگهداری خانه سیمین و جلال بودجه در نظر گرفته اما هرچند شش ماه از سال قبل هنوز این اعتبارات تخصیص داده نشده است، اضافه كرد: می بایست هرچه سریع تر این اعتبارات را بدهند و دلیلی ندارد كه اعتبارات این مكان فرهنگی در یك جای دیگر هزینه شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به این كه منطقه ۱ خانه نیما را خریداری نموده و حالا در اختیار سازمان زیباسازی است تا آنرا مرمت كند، اظهار داشت: در این میان شركت توسعه فضای فرهنگی هم آمادگی لازم را برای بازسازی دارد و باید دستگاهی كه پول می دهد با دستگاهی كه طرح را اجرا می كند به یك تفاهم برسند و دلیلی ندارد كه مثال معروف قیر و قیف در شهرداری هم كاربرد داشته باشد و باید دستگاه ها همكاری كنند تا مسائل سامان یابد.

مسجدجامعی با بیان این كه یكی از اشكالات مرمت خانه نیمایوشیج این است كه هیچ وسیله ای از آن دوران باقی نمانده است، اظهاركرد: هنگامی كه وارد خانه سیمین و جلال می شوید همه وسائل مربوط به خودشان است اما برای خانه نیمایوشیج هیچ وسیله ای نداریم. هر چند كه مدیران شركت توسعه فضای فرهنگی از تشكیل یك كارگروه جمع آوری آثار فاخر هنرمندان اطلاع داده اند اما به نظر می آید كه در عرصه بین المللی باید تلاش نماییم تا آثار و وسائل هنرمندان مان گردآوری شود.

به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، مسجدجامعی همینطور در ادامه از موزه صلح و نمایشگاه عكس ایثار و شهادت خانه هنرمندان هم بازدید كرد.
منبع:

1398/07/05
19:24:43
5.0 / 5
4763
تگهای خبر: باغ , ساخت و ساز , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن