آبیاری مكانیزه بیشتر از 58 درصد فضای سبز شهر تهران

آبیاری مكانیزه بیشتر از 58 درصد فضای سبز شهر تهران

به گزارش تاكسی مدرن مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به اینكه الان بطور میانگین بیشتر از 58درصد مساحت فضای سبز شهر تهران تحت پوشش آبیاری مكانیزه بوده و با استفاده از شبكه های آبیاری تحت فشار ( قطره ای و بارانی ) آبیاری می شود، اظهار داشت: طی سال های اخیر با هماهنگی های به عمل آمده با شركت آب و فاضلاب، 7 میلیون متر مكعب از پساب های تصفیه خانه های موجود به استفاده جهت آبیاری فضای سبز اختصاص یافت.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، علی محمد مختاری با اشاره به اینكه با عنایت به كمبود منابع آب، سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران طی سال های اخیر مجموعه ای از فعالیت های ستادی و عملیاتی را در بخش كاهش سرانه مصرف آب در فضای سبز درون شهری و جنگلكاری های پیرامون شهر تهران به انجام رسانده و از شروع سال جاری نیز با جدیت بیشتری به آن پرداخته است، اظهار نمود: الان به طور میانگین بیشتر از ۵۸درصد مساحت فضای سبز شهر تهران، شامل بوستان ها، میادین، رمپ ها و لوپ ها، معابر درجه ۱ و درجه ۲ و عرصه های جنگلكاری پیرامون شهر تحت پوشش آبیاری مكانیزه بوده و با استفاده از شبكه های آبیاری تحت فشار ( قطره ای و بارانی ) آبیاری می شود.
وی با اشاره به اینكه در برنامه پنجساله سوم شهرداری تهران ( ۱۴۰۲-۱۳۹۸ ) مقرر شده كه هریك از مناطق بیست و دوگانه شهرداری هر ساله تعداد دیگری از بوستان های خودرا زیر پوشش شبكه آبیاری تحت فشار قرار دهند، افزود: در صورت اجرای این طرح مساحت فضای سبز تحت پوشش شبكه تا اختتام برنامه پنجساله سوم شهرداری به ۱۰۰درصد مساحت كل فضای سبز شهر تهران خواهد رسید.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به توجه ویژه به مبحث بازچرخانی آب خام (استفاده از پساب، آب های سطحی و روان آب ها) برای آبیاری فضای سبز درون شهری و برون شهری، اشاره كرد: طی سال های اخیر با هماهنگی های به عمل آمده با شركت آب و فاضلاب، ۷ میلیون متر مكعب از پساب های تصفیه خانه های موجود به استفاده جهت آبیاری فضای سبز اختصاص داده شده است. همین طور امسال استفاده از پساب تصفیه خانه های شهرك قدس، شهرك شهید محلاتی و شهرك اكباتان جهت تامین كسری آب فضای سبز مناطق مربوطه در دست اقدام است.
برنامه ریزی جهت كاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی بوسیله بازچرخانی آب و استفاده از پساب تصفیه شده سوژه دیگری بود كه مختاری به آن اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای طرح جامع آب خام فضای سبز شهر تهران با عنایت به توافقات و هماهنگی های انجام شده با شركت آب و فاضلاب استان تهران مقرر شده تا سال ۱۴۱۰ سالانه ۱۲۰ میلیون متر مكعب از پساب حاصل از تصفیه خانه های جدیدالاحداث شهر تهران جهت آبیاری مكانیزه عرصه های جنگلكاری كمربند سبز پیرامون شهر تهران مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران اشاره كرد: مطالعات طرح جامع آب خام فضای سبز شهر تهران با پیشرفت درصد و اجرای خط لوله آب آشامیدنی بوستان یاس فاطمی با پیشرفت ۵۰ درصد نیز در حال انجام می باشد.
وی افزود: ابلاغ دستورالعمل های تخصصی، میزان و روش صحیح آبیاری گونه های گیاهی و ضرورت استفاده از روش های آبیاری تحت فشار در جهت مصرف بهینه آب به مناطق ۲۲ گانه شهرداری كه طبق این دستورالعمل ها و بخشنامه ها، موكداً تاكید شده تا به منظور استفاده بهینه از آب وجلوگیری از هدر رفت آن و حفظ سلامت گیاهان، آبیاری فضاهای سبز از ساعت ۶ عصر تا ۸ بامداد روز بعد صورت پذیرد و در همین رابطه نظارت بر مدیریت صحیح آبیاری در زمینه كاهش مصرف آب در دستوركار مستمر ناظرین فضای سبز قرار گرفته است.
به گزارش شهرنوشت، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به بازدید و پایش مستمر درختان چنار خیابان ولیعصر(عج) و انجام اقدامات لازم جهت حفظ و حراست از درختان قدیمی و تازه كاشت این خیابان اضافه كرد: سرانه فضای سبز درون شهری تا آخر سال ۱۳۹۷ به ۱۶.۲۷ مترمربع رسیده است. رقم جدید سرانه درانتها شش ماه ابتدای سال جاری محاسبه و اعلام خواهد شد.
بگفته مختاری، تعداد بوستان های درون شهری الان ۲۲۶۵ بوستان شامل محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای و جنگلی است و الان مساحت جنگلكاری ها در چارچوب كمربند سبز پیرامون شهر تهران بیشتر از ۴۱ هزار و پانصد هكتار است.
منبع:

1398/05/30
22:07:57
5.0 / 5
3894
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن