بلیت نیم بهای سربازان در محاق؟

بلیت نیم بهای سربازان در محاق؟

تاكسی مدرن: اعطای كارت بلیت تخفیف دار موضوعی است كه این روزها كه اعضای شورای شهر تهران در حال بررسی بودجه شهرداری هستند، از جانب یكی از اعضا مطرح شده و بحث آن مجدد داغ شده است.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، اعطای بلیت نیم بها و تخفیف دار به سربازان مبحث جدیدی نیست، قبل از این و در آذر سال 95 هم قالیباف شهردار وقت آنرا در پستی اینستاگرامی بیان كرد و با انتشار عكسی از خود و سربازی در مترو، نوشت: «دیروز وقتی با مترو برای انجام كاری می رفتم با برخی از شهروندان خوب تهرانی هم كلام شدم. یكی از این عزیزان سربازی بود كه خواسته ای داشت. می اظهار داشت: آقای قالیباف كسی به فكر سربازها نیست، 70 هزار تومان حقوق می گیریم و هزار گرفتاری داریم با این پول چه نماییم.
شما خودتان در فضای جبهه و جنگ بوده اید و مشكلات ما را می دانید. پیش ترها منزلت اجتماعی سربازان بیشتر بود و به ما بعنوان فرزندان خودشان كه مشغول خدمت به ملت هستیم نگاه می كردند. نمی دانم چه شده كه آن نگاه در میان مردم كمرنگ شده، كاش بلیت مترو و اتوبوس را برای سربازان هم مثل دانشجویان یا سالمندان نیم بها كنید، امیدوارم به فكر ما باشید. دیدم حرف منطقی می زند و ما به این نكته توجه نكردیم. به دوستان گفتم این مورد را حتما بررسی و پیگیری كنند و نتیجه را به اطلاع شهروندان خوبمان خواهم رساند».


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، این وعده شهردار تهران مطرح و همان زمان چنان رسانه ای شد كه همه چشم انتظار بودند كه در لایحه بودجه سال بعدش یعنی 96 مطرح شود، اما لایحه افزایش نرخ كرایه وسایل حمل ونقل عمومی از جانب قالیباف شهردار وقت جهت بررسی تقدیم شورای شهر شد اما اسمی از «سربازان» در بین نبود!
هرچند كه پس از رسانه ای شدن مبحث معاون برنامه ریزی شهردارتهران در یك متنی كه در اختیار رسانه ها قرار داد، اعلام نمود: عبارت "سربازان در حال انجام خدمت وظیفه عمومی در واحدهای مستقر در شهر تهران و یا ساكن شهر تهران" به ماده واحده مصوبه «نظام یكپارچه بلیت حمل و نقل عمومی شهر تهران» تحت عنوان مصوبه شمول فرزندان معظم شهدای و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر در مصوبه نظام یكپارچه بلیت الكترونیك حمل و نقل عمومی شهر تهران اضافه می شود.


با اینكه این درخواست شهرداری به لایحه افزوده شد اما به علت مشكلات نقدینگی و مشخص نبودن محل تامین این تخفیف، این پیشنهاد به سرانجام مشخصی نرسید و با رفتن قالیباف هم این پیشنهاد مسكوت ماند تا اینكه چندی قبل حجت نظری عضو شورای شهر پنجم باردیگر این پیشنهاد را بیان كرد و در گفتگو با ایسنا، گفت: برپایه ماده ۸۰ قانون خدمت وظیفه عمومی موسساتی كه از بودجه دولتی استفاده می نمایند باید با همكاری شهرداری ها خدمات و تسهیلاتی نظیر استفاده مجانی از ورزشگاه ها، اتوبوس، قطارها، موزه، سینما و… را برای سربازان فراهم نمایند.
وی با اشاره به اینكه شهرداری تهران برای دانشجویان، دانش آموزان و... كارت بلیت های مجانی یا تخفیف دار به منظور استفاده بیشتر و آسان تر از مترو و اتوبوس صادر می نماییم، اما متأسفانه سربازان كه حقوق كمی هم دریافت می كنند، در این فهرست جایی ندارند، اضافه كرد: جالب است با اینكه عموما سربازها به علت حقوق دریافتی اندك از حمل ونقل عمومی استفاده می نمایند اما حمل و نقل عمومی برای سربازان مجانی نیست.
نظری با اشاره به اینكه شورای شهر می تواند امكان بهره برداری سربازان از كارت های مجانی یا تخفیف دار مترو و اتوبوس در طول خدمت سربازی شان را فراهم آورد، اضافه كرد: این درخواست بنده كه در صحن علنی شورای شهر هم عنوان شد به شهرداری ارسال شده تا آنها به این درخواست پاسخ دهند و منتظر نظر شهردار هستیم.


با عرضه تخفیف به سربازان نه تنها مشكلی نداریم بلكه افتخار می نماییم اما...
با این وجود محسن پورسیدآقایی معاون حمل ونقل ترافیك شهرداری تهران در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: سربازان مدافعان نظم و امنیت كشور هستند اما متأسفانه حقوقشان هم بسیار ناچیز است و امیدوارم شرایطی فراهم گردد تا این افراد بتوانند بدون پرداخت هزینه از مترو و اتوبوس استفاده كنند. با این وجود عرضه هرگونه تخفیف در حمل ونقل به هر قشری مستلزم آن است كه منابع تامین تخفیف هم مشخص شود.وی با اشاره به اینكه ما با عرضه تخفیف به سربازان نه تنها مشكلی نداریم بلكه با افتخار حاضریم برای مدافعان نظم و امنیت شهر و كشورمان كاری مثبت انجام دهیم، افزود: طبیعتا از آنجایی كه این تصمیم یعنی عرضه كارت بلیت های تخفیف دار یا مجانی شدن وسایل حمل ونقل عمومی برای سربازان دارای بار مالی است می بایست محل تامین این دفعه مالی در بودجه مشخص شود تا ما بدانیم مجاز هستیم كه برای تامین این دفعه مالی از چه محل هایی می توانیم اعتبار مورد نیاز را تامین كنیم!
پورسیداقایی با اشاره به اینكه لایحه بودجه 98 شهرداری در شورا بررسی شده و پرونده آن بسته شده است اما شاید اعضای شورای شهر بتوانند اصلاحیه ای بر بودجه 98 برای اضافه كردن این مهم بیاورند، اظهار داشت: یا باید ردیف بودجه مشخصی برای این مهم در نظر گرفت و یا اینكه ستاد كل نیروهای مسلح ما به التفاوت بلیت سربازان را به شهرداری بدهد تا براین اساس سفر سربازان با حمل ونقل عمومی تخفیف دار یا مجانی شود.
پورسیدآقایی در مورد برآورد مالی این پیشنهاد هم با اشاره به اینكه آمار دقیقی از تعداد سربازان و میزان سفرهای آنها نداریم اظهار داشت: اگر قرار باشد در زمینه عرضه بلیت تخفیف دار به سربازان یا مجانی كردن وسایل حمل ونقل عمومی برای آنها، تصمیم گیری نماییم باید جلسات مختلفی برگزار گردد تا بتوانیم با احصا آمار سربازان و سفرهایشان به یك برآورد دقیق مالی برسیم.
به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، به نظر می آید با عنایت به بسته شدن پرونده بودجه سال 98 شهرداری و نامشخص بودن محل تامین بار مالی، پیشنهاد عرضه بلیت تخفیف دار و یا مجانی شدن وسایل حمل ونقل عمومی شامل مترو و اتوبوس به سال آینده نرسد مگر اینكه اعضای شورا آستین همت را بالا زده و اصلاحیه بودجه در حال تصویب 98 شهرداری را به صحن آورده و ردیف های هزینه ای را بار دیگر بررسی نمایند تا حافظان نظم و امنیت هم بتوانند از بلیت های تخفیف دار استفاده كنند.1397/12/25
12:06:24
5.0 / 5
4510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن