معصومه ابتكار:

دلمان نمی خواهد در كشور فضای امنیتی بر فعالیت سرمایه های اجتماعی حاكم شود

دلمان نمی خواهد در كشور فضای امنیتی بر فعالیت سرمایه های اجتماعی حاكم شود

تاكسی مدرن: معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: امیدوارم هیچ فعال اجتماعی به علت فعالیت اجتماعی، انتقاد و سخن گفتن گرفتار مشكل نشود و زندان نرود. نگاه دولت هم همین است و در تلاشیم تا با تعامل با دستگاه های مختلف مشكلات حل شود.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار در گردهمایی فعالان مشاركت اجتماعی كه با حضور سازمان های مردم نهاد، وزیر كشور و رئیس سازمان امور اجتماعی كشور برگزار شد، ضمن تبریك چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار نمود: دستاوردها و موفقیت هایی كه در ۴۰ سال اخیر در كشور وجود داشته و در حوزه های اجتماعی هم این دستاوردها كم نیست، بخش قابل توجه و سهم قابل توجه آنها متعلق به خیریه ها، تشكل ها، فعالین اجتماعی، سازمان های مردم نهاد در زمینه های فرهنگی، زنان، كودكان، محیط زیست، صدمه های اجتماعی و هلال احمر است.

وی افزود: این حوزه ها و خیرینی كه در حوزه های اجتماعی كار می كنند، سهمی در رشد توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران دارند كه رتبه خوبی را بر مبنای شاخص ها در توسعه انسانی داشته، شاخص اچ دی آی ما در مرز كشورهای بسیار توسعه یافته از نظر شاخص توسعه انسانی است كه این سازمان ها و نهادها از سهم قابل توجهی در این زمینه برخوردار می باشند. این جشن و بزرگداشت برای توجه به مشاركت های داوطلبانه و غیر دولتی در پیشرفت ها و تحول عظیم است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار نمود: انقلاب اسلامی ایران فرصت های زیادی را برای بخش های مختلف سیاسی اجتماعی فرهنگی در كشور به وجود آورد و آزادی و حس اعتماد به نفس و خودباوری كه پس از انقلاب به وجود آمد، فضا را برای رشد بخش غیر دولتی و تشكل ها فراهم نمود و از نظر كمی شاهد رشد جدی تعداد تشكل ها هستیم؛ به صورتی كه در حوزه زنان و خانواده از حدود ۵۰ تشكل از آغاز سال ۵۶ تا به امروز به حدود ۲۷۰۰ سازمان مردم نهاد رسیده ایم. در حوزه های دیگر هم شرایط به همین صورت است.

وی اضافه كرد: همه این پیشرفت ها حاكی از همت و اراده مردم برای مشاركت اجتماعی و به دست گرفتن امور و حضور در فعالیت های داوطلبانه بشردوستانه و فعالیت های معنوی انسانی است.

ابتكار ضمن تشكر از برگزاری این گردهمایی و حمایتی كه وزارت كشور از فعالیت تشكل های غیر دولتی سازمان های مردم نهاد و مؤسسات خیریه دارد، اظهار نمود: این سیاستی است كه دولت تدبیر و امید و شخص رئیس جمهور بر آن تاكید بسیاری دارند چونكه اگر به نهادهای مدنی فرصت كافی برای حضور در سیاست گذاری ها، جلب مشاركت مردم و دیدبانی و رصد و تولید فضا برای طرح دیدگاه های داده و این فرصت فراهم گردد، یقیناً تحولات بزرگی در جامعه رخ خواهد داد و ما این را طی چهل سال پس از انقلاب مشاهده كردیم و خوشحالیم كه امروز هرچند مشكلات را انكار نمی نماییم و به رسمیت می شناسیم ولی شاهد رشد خیلی از شاخص ها در حوزه های آموزش و بهداشت و ورزش هستیم كه آنها را را مدیون بخش های غیر دولتی هستیم. ازاین رو سهم غیر دولتی ها را باید به رسمیت بشناسیم.

وی افزود: نشست امروز یكی از تلاش ها برای به رسمیت شناختن این سهم و سپاس از این فعالیت هاست و این كه امروز در شرایطی هستیم كه با وجود هجمه ها و حمله هایی كه از سوی دولت آمریكا به كشور و اقتصاد و فضای روانی وارد می شود، این سازمان ها و تشكل ها در تلاشند و حضورشان در جامعه مؤثر است.

ابتكار با بیان این كه در سطح محلی و منطقه ای شاهد فعالیت اثرگذار این تشكل ها و سازمان ها هستیم، اظهار داشت: در معاونت امور زنان و خانواده به صورت خاص برای سازمان های مردم نهادی كه هم راستای برنامه های دولت فعالیت می نمایند، طرح هایی داریم كه برون سپاری كرده ایم و با خیلی از تشكل ها در این زمینه كار می نماییم. در كنار آن هم فعالیت راهبردی ما توان افزایی سازمان های مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده است و سعی كردیم تا نشست منطقه ای را در این زمینه برگزار نماییم.

وی همینطور در ادامه پیشنهاد كرد: در عین حال كه گزارش های دولتی از ۴۰ سالگی انقلاب داریم. عرضه گزارش هایی هم در بخش های غیر دولتی و داوطلبانه تحولات ۴۰ ساله و نقشی كه سمن ها در این تحولات داشته اند داشته باشیم. تا بتوانیم ارزیابی و بعد از آن قدرشناسی نماییم و برای آینده هم افق گذاری نمائیم تا جوانان در عرصه های داوطلبانه و خیرخواهانه مشاركت كنند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان این كه تمام تلاش دولت تدبیر و امید این است كه نگاه امنیتی به مشاركت اجتماعی وجود نداشته باشد و نگاه حمایتی و توسعه باشد، اظهار داشت: امیدوارم هیچ فعال اجتماعی به علت فعالیت اجتماعی، انتقاد یا سخن گفتن گرفتار مشكل نشود و زندان نرود. نگاه دولت هم اساساً این است. همینطور در تعامل با دستگاه های مختلف تلاش می نماییم كه این مشكلات هم حل شود، چونكه دلمان نمی خواهد فضای امنیتی بر فعالیت این سرمایه های عظیم اجتماعی در كشور حاكم شود. دلمان نمی خواهد هر فعال اجتماعی نگرانی این را داشته باشد كه اگر بخواهد فعالیت كند یا انتقادی كند، امكان دارد مورد سوءظن قرار گیرد.

وی افزود: البته همه باید در قالب قانون فعالیت نماییم در جهت حفظ امنیت ملی و ارزش های باشیم اما دولت دلش می خواهد این فضا یك فضای سالم باشد و بتوانیم از سرمایه های عظیم اجتماعی به نحو درستی بهره برده و صداهای مردم را بشنویم.
1397/11/11
21:34:09
5.0 / 5
4381
تگهای خبر: آموزش , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن