معاون شهردار تهران:

اصلاح ساختار شركت ها و سازمان ها مهمتر از كاهش معاونت های شهرداری تهران است

اصلاح ساختار شركت ها و سازمان ها مهمتر از كاهش معاونت های شهرداری تهران است

تاكسی مدرن: معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به اینكه اصلاح ساختار سازمان ها و شركت های وابسته به شهرداری تهران از سوژه حذف و ادغام معاونت های شهرداری ضروری تر است، اظهار داشت: برمبنای بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی كشور، حذف پست قانم مقام از سطوح سازمانی شهرداری تهران در دستور كار شهردار قرار دارد.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، سكینه اشرفی در جلسه علنی شورای شهر تهران كه به سوژه بررسی طرح كاهش تعداد معاونت های شهرداری از 9 به 6 معاونت و حذف پست قائم مقام و مشاور از سطوح سازمانی شهرداری اختصاص داشت، در مخالفت با طرح مطرح شده، اظهار نمود: هر سازمانی در میدان عمل، برای تحقق وظایف و چشم انداز خود نیازمند دو مطلبوبیت است؛ یكی قرارگرفتن در بهترین جهت گیری رفتار بیرونی و دوم قرار گرفتن در بهترین شرایط ساختاری و عملكرد درونی كه تحقق مطلوبیت دوم به سه مولفه ساختار، فرآیند و سیستم های سازمانی نیاز دارد.
وی با اشاره به اینكه ساختار سازمانی با همه ابعاد و مولفه های كلیدی خود یكی از ابزارهای مهمی است كه مجموعه روابط سازمانی محدودیت ها و شیوه های انجام كار را روشن می كند، افزود: سازمان باید ساختار و رفتار درونی خودرا به گونه ای چابك، انعطاف پذیر و متناسب رفتار بیرونی خودش سازمان بدهد و به همین سبب است كه قانونگذار مطابق با ماده 54 قانون شهرداری، تدوین سازمان اداری شهرداری را متناسب با بودجه، درآمد و حجم كار می داند.
معاون شهردار تهران افزود: مدیریت شهر تهران با معضلاتی مانند تعدد مأموریت های متداخل در حوزه های دیگر، فقدان هماهنگی و نظارت بین حوزه ها، رقابت بین حوزه ها برای تصدی گری و فقدان تعامل منطقی بین صف و ستاد مواجه است؛ بدین سبب ساختار كلان شهری نیاز به تحول اساسی در سطوح خرد و كلان دارد.
اشرفی با تاكید بر اینكه شهرداری تهران اصلاح ساختار سازمانی را نیازمند تصویب برنامه پنج ساله سوم و تعیین حجم كار مشخص می داند، اشاره كرد: نگاه برنامه ای به اصلاح ساختار شهرداری تهران را لازم می دانیم.
وی افزود: با عنایت به این زمینه، در فصل اول لایحه برنامه سوم كه به نام نظام مدیریت و خدمات كارآمد در حكمراویی شهری و زیرفصل سرمایه سازمانی ساماندهی شده، در 15 ماده به طراحی كلان ساختار و استقرار مدیریت تغییرات توجه شده است؛ متن این احكام در كمیته تخصصی تشكیلات و منابع انسانی شورای شهر نهایی و به كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نمایش شده است.
اشرفی یكی از پیش فرض های اصلاح ساختار و طراحی سازمان را ثبات مدیریتی دانست و اضافه كرد: این در شرایطی است كه شهرداری با وجود تغییرات مدیریتی در سطح كلان، از مبانی كارشناسی این امر غفلت نكرده، در این راستا، تا مرحله طرح مدیریت پروژه تدوین شده (RFP) و شناسایی مشاور ذی صلاح پیش رفته است.
وی افزود: شهرداری عزم و اراده مدیریتی برای بازطراحی كلان ساختار با همكاری اعضای شورای شهر را دارد.
به قول معاون شهردار تهران، در بازطراحی كلان ساختاری، مسائلی چون فرآیندهای كلیدی، محیط سازمان، پیچیدگی ها، رسمیت، عدم تمركز، منافع ذی نفعان، میزان بلوغ سازمان، زیرساخت های فناوری اطلاعات و مدیریت ریسك پروژه مدنظر است.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با تاكید بر اینكه چالش نیروی انسانی مهمترین چالش شهرداری تهران است، اظهار داشت: این مساله صرفا با كاهش تعداد معاونت ها سازماندهی نخواهد شد.
وی اشاره كرد: سازماندهی شركت ها و سازمان های وابسته به شهرداری تهران كه دو سوم بودجه و نیروی انسانی را به خود مختص كرده است، از اولویت بالاتری برخوردار می باشد.
اشرفی درباب حذف پست قائم مقام هم توضیح داد: با عنایت به بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی كه در دستور كار شهرداری قرار گرفته و در شورای معاونین شهردار باز پیرامون آن بحث شده، سوژه حذف پست قائم مقام روز دوشنبه توسط شهردار تعیین تكلیف خواهد شد.
ذكر این نكته ضروری می باشد كه كلیات طرح كاهش تعداد معاونت های شهرداری از 9 به 6 معاونت و حذف پست قائم مقام و مشاور از سطوح سازمانی شهرداری تهران با 10 رأی موافق و 9 رأی مخالف به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.
1397/10/02
20:27:35
5.0 / 5
4374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن