روایت وزیر ارشاد دولت اصلاحات از تأسیس ایسنا

روایت وزیر ارشاد دولت اصلاحات از تأسیس ایسنا

تاكسی مدرن: وزیر ارشاد دولت اصلاحات، روند صدور مجوز فعالیت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) را روایت كرد.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، احمد مسجد جامعی طی یادداشتی با عنوان «اهل ایسنا» در شماره امروز روزنامه «ایران» نوشت: «دو دهه از سال و روزی كه خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) تأسیس شد می گذرد. زمانی كه سوژه دادن مجوز این خبرگزاری در وزارت فرهنگ و ارشاد عنوان شد قرار بود این خبرگزاری اولین خبرگزاری غیر دولتی كشور باشد. همین آغازین بودن، موجب می شد بحث درباره دادن یا ندادن مجوز بالا بگیرد. برخی كه تعدادی از آنها دست اندركاران رسانه های رسمی كشور هم بودند با آن مخالفت می ورزیدند. دلایل این گروه با توجه به شرایط آن زمان قابل توجه بود. به نظر آنها نمی شد به خبرگزاری غیردولتی بویژه اگر توسط دانشجویان اداره شود، اعتماد لازم را داشت و امكان دارد اخباری منتشر شود كه با منافع، مصالح و امنیت ملی همراستا نباشد. اما من بعنوان مدافع و تصمیم گیرنده معتقد بودم ما در فضای جدیدی قرار گرفته ایم كه وجود رسانه های غیردولتی ضروری و مفید است؛ در غیر این صورت خبر مورد نیاز مردم مشخص نیست از چه كانال هایی تأمین شود. تا قبل از آن، «خبر» و انتشار آن در انحصار یكی دو خبرگزاری رسمی بود اما اعطای مجوز به ایسنا می توانست این انحصار را بشكند و در همان حال اخبار مورد نیاز بخش هایی از جامعه را كه در خبرگزاری های دولتی دیده نمی شد، از منابع داخلی تأمین كند.

همین اتفاق هم افتاد. وقتی مجوز ایسنا صادر شد، این خبرگزاری اخباری را روی خروجی قرار داد كه تأمین كننده بخشی جدی از نیازهای خبری جامعه بود و منبع قابل اعتمادی برای آنها شد. هرچند در ابتدای كار، نیروی انسانی غیرمتخصص ایسنا چندان قادر به كار در حیطه استانداردهای خبری نبود اما رویكرد مستقل و واقع بینانه در این خبرگزاری به مثابه یك سرمایه اولیه بروز كرد و به این رسانه فرصت داد ضمن جذب مخاطب به بالا بردن استانداردهای خود بپردازد. در كوتاه مدت رشد چشمگیر مخاطبان ایسنا برای این مجموعه اعتباری به ارمغان آورد كه حتی گاهی روزنامه نگاران ترجیح می دادند به رغم حضور خود و دیگر رسانه ها و خبرگزاری ها خبر را به نقل و با عبارات ایسنا منتشر كنند.

تأثیر دیگر ایسنا را می توان در شكل گیری خبرگزاری ها، روزنامه ها و مجلات مستقل دید. در عین حال نكته مهم آن است كه منبع خبری روزنامه ها چنان كه گفتیم بیشتر ایسنا بود و حتی خبرگزاری های خارجی هم منبع خبری خودرا در موارد عدیده، ایسنا قرار می دادند و این نشان از اعتبار بالای این رسانه داشت.

با گذشت زمان، آثار فعالیت ایسنا بیشتر دیده شد. ایسنا از افرادی برای كار خبر و گزارش بهره گرفت كه از مراكز مشخص و محدود خبرنگاری فارغ التحصیل نشده بودند. دانشجویان همه رشته های دانشگاهی با شعار «یك دانشجو، یك خبرنگار»، كه آن زمان شعاری بسیار پیشرو بود، وارد عرصه روزنامه نگاری شدند و گروهی از آنها در كار خبرنگاری پیشرفت های چشمگیری كردند. ایسنا یك نهاد بین رشته ای شده و رشته های گوناگونی را در قالب خبرنگاری پوشش می داد و به واقع تحقق بخش همان شعاری كه آن سال ها بر پیشانی سایت ایسنا می دیدیم: «رهرو آن است كه آهسته و پیوسته رود.» هر چند حركت ایسنا گاهی تند و گاهی خسته اما مستقل و پیوسته بود.

ایسنا بزودی توانست در سراسر كشور نمایندگی های خودرا به روشی دانشجویی با كمترین هزینه دایر كند و با مدد گرفتن از دانشجویان بومی در هر شهر و شهرستان خبرنگارانی را تربیت كرد كه گروهی از آنها گردانندگان رسانه های امروز هستند. تربیت چنین نیروهایی فقط یك بعد كار بود. حركت ایسنا منجر به شكل گیری خبرگزاری های تخصصی هم شد. مثلاً خبرگزاری قرآنی ایكنا، اولین رسانه تخصصی ایران است كه در ابتدا گروه معارف اسلامی ایسنا را می ساخت و بعدها مستقل شد.

ایسنا تا حد زیادی توانسته راه خودرا حتی در شرایط سخت و فشارهای بسیار، طی نماید و استقلالش را فدای مصلحت اندیشی نكند. در همین حال با تغییر شرایط و مطرح شدن موضوعات جدید، ایسنا هم وارد آن حوزه ها شده و فعالیت نموده است. امروزه در حوزه مسائل شهری یكی از فعال ترین خبرگزاری ها ایسناست و در عرصه فرهنگ و هنر، میراث و محیط زیست هم كه هر سه برای من آشنا هستند از فعال ترین رسانه هاست. به خاطر دارم وقتی پس از حادثه پلاسكو تحقیقی درباره فعالیت رسانه ها كردیم، ایسنا بیشترین گزارش و عكس و تحلیل و به عبارتی دیگر آگاهی بخشی را از این حادثه داشت و این در حالی بود كه عكاسان و خبرنگاران آن با محدودیت هایی در دسترسی به جزئیات حادثه مواجه بودند.

ایسنا واقعیتی است كه تكوین یافته اما هیچ وقت مورد مطالعه جدی قرار نگرفته است. رسانه ‏ای با هزینه كم و نیروهای داوطلب كه با رشدی سریع به رسانه ای حرفه ای، فراگیر، مفید و مؤثر تبدیل شد. این امر در حوزه سیاست های رسانه ای آن روز شگفتی بزرگی شمرده می شود. امیدوارم اهل ایسنا بر تبادل آزاد اطلاعات و در ظهور جامعه ای توسعه یافته موفق و تأثیرگذار باشند.

تولد ایسنا مبارك باد.»
1397/09/20
13:56:10
5.0 / 5
4513
تگهای خبر: استاندارد , سایت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن